Wydarzenie w ogrodzie społecznościowym "Odnowa" w ramach programu "Naprzód działki"

Co się wydarzy podczas kolejnej edycji programu „Naprzód działki”?

Ruszyła czwarta edycja autorskiego programu Zarządu Zieleni „Naprzód działki”. Jest on realizowany przez Stowarzyszenie Aktywności Miejskich „Rozkwit”, które ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju warszawskich ogrodów działkowych oraz otwieranie ich mieszkańcom Warszawy.

W tym roku realizatorzy programu „Naprzód działki” będą koncentrować się na dostępności działek dla osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza osób niewidomych i z wadami wzroku. Planowane są m.in. warsztaty, spacery, działania z dziedziny projektowania i wydarzenia artystyczne. W programie wezmą udział m.in.: School of Form SWPS, Stroboskop Art Space oraz Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej –  Wielozmysły.

Ogrody dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Założeniem tegorocznej edycji programu jest zdiagnozowanie i sprawdzenie w praktyce, w jakim stopniu można przystosowywać przestrzeń w ogrodach działkowych do potrzeb osób o różnych uwarunkowaniach percepcyjnych i motorycznych. Chcemy, aby doświadczenie ogrodu było dostępne dla możliwie najszerszego grona odbiorców. Część działań będzie kontynuacją inicjatyw zapoczątkowanych w poprzednich sezonach.

W międzypokoleniowym ogrodzie społecznościowym „Odnowa”, który stworzyliśmy w 2021 roku w ogrodzie działkowym „Nowe”, będą się odbywać m.in. zajęcia z ogrodnictwa dla osób z niepełnosprawnościami, także intelektualnymi. Zostały przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Agis. W planach jest również cykl warsztatów.

Wyzwania dla młodych projektantów

W ramach zeszłorocznej edycji „Naprzód działki” studenci School of Form Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem Megi Malinowskiej odwiedzili wybrane warszawskie ogrody działkowe. Następnie zaprojektowali zainspirowane nimi małe formy przestrzenne. Podobnie będzie w tym sezonie – tym razem jednak zadaniem projektantów będzie odniesienie się do funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeniach działkowych. Efekty ich twórczych wysiłków poznamy latem na wystawach podsumowujących proces projektowy w Pawilonie Kamień oraz Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie.

Wydarzenia podczas programu „Naprzód działki”

Po raz kolejny w ramach programu odbędzie się rezydencja artystyczna w ogrodzie działkowym we współpracy ze Stroboskop Art Space. Wybrany projekt zainspirowany ogrodami i zrealizowany na działce będzie twórczo odnosić się do problemu dostępności ogrodów dla osób z niepełnosprawnościami i doświadczania przez nie działkowych przestrzeni.

Ponadto po raz pierwszy działkowcy wezmą udział w Konkursie Warszawa w Kwiatach, a 15 października odbędą się obchody  międzynarodowego święta osób niewidomych i niedowidzących (Międzynarodowy Dzień Białej Laski).

To tylko niektóre z planowanych działań. Organizatorzy będą systematycznie przedstawiać szczegóły przedsięwzięć na profilu programu @naprzodzialki.

Program jest realizowany przez @samrozkwit na zlecenie ZZW. Osoby zainteresowane programem prosimy o kontakt pod adresem: nd@samrozkwit.org

Na zdjęciach: ogrody działkowe „Nowe” oraz wybrane prace studentów School of Form z ubiegłego roku. Autorami prezentowanych prac są: Ladan Zadfar i Mohammad Farshad (ławka), Tugberk Baysangur (hotel dla pszczół), Ayberk Kaya (przejście dla jeża), Oliwia Rybczyńska (ołtarz urodzaju), Bariskan Aydin (półka) oraz Yuxi Li (stolik).

Pokaż inne artykuły