Zielony Fundusz dla Warszawy z nowymi partnerami

Zawarliśmy kolejną umowę w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. W zazielenianie miasta zaangażowały się Polskie Towarzystwo Chorób Płuc wraz z firmą Teva Pharmaceuticals Polska, przekazując środki na zakup 25 kasztanowców czerwonych. Drzewa zostały posadzone przy Alei Prymasa Tysiąclecia.

W ramach zawartego porozumienia ruchliwa warszawska arteria w rejonie Parku Moczydło zyskała nową zieleń. Szpaler nowo posadzonych kasztanowców uzupełnił dotychczasowy drzewostan. Powstała w ten sposób aleja wpłynie na estetykę okolicy, zredukuje hałas i poprawi jakość powietrza. Partnerzy Zielonego Funduszu dla Warszawy pokryli też koszt trzyletniej pielęgnacji drzew.

– Zielony Fundusz dla Warszawy powstał po to, by w zieloną transformację miasta mogli angażować się przedsiębiorcy. Kasztanowce czerwone posadzone dzięki darowiźnie od Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i firmy Teva Pharmaceuticals Polska tworzą piękną aleję, która będzie odgradzać użytkowników Parku Moczydło i znajdującej się tu ścieżki rowerowej od arterii samochodowej. Zwiększając przestrzeń zieleni w mieście, stolica tworzy też ostoje przyrody i zwierząt, łagodzi skutki zmian klimatu – powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Zaangażowanie przedsiębiorców w zielony rozwój Warszawy

Projekt posadzenia 25 kasztanowców czerwonych w Warszawie jest częścią większej akcji w walce o czystsze powietrze, jaką od dwóch lat prowadzi Teva Pharmaceuticals Polska. W ramach programu „Drzewa od Teva” firma bierze udział w zalesianiu Polski.

– W ramach akcji Drzewa od Teva posadziliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 230 tys. drzew w Polsce, przede wszystkim na kaszubskich terenach zniszczonych kilka lat temu nawałnicą. W program włączyli się nasi pracownicy z całej Polski, a także lekarze specjaliści, którzy podczas dorocznej Konferencji Alergologów i Pulmonologów sadzili drzewa w Kazimierzu Dolnym. Z radością i dumą przyjęliśmy propozycję Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, pomysłodawcy lokalizacji alei kasztanowców, który w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy wspólnie z nami zasadził te piękne drzewa – powiedziała Anna Załuska, dyrektor komunikacji Teva Pharmaceuticals Polska.

Aleja kasztanowców

– W kwietniu na terenie Parku Moczydło w Warszawie zainaugurowaliśmy sadzenie drzew, 25 dorodnych kasztanowców, które będą składały się na aleję pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. W pełni popieramy wszelkie działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, na którym nam wszystkim powinno zależeć. Pamiętajmy, że im jakość powietrza lepsza, tym ryzyko rozwoju różnych chorób układu oddechowego takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy rak płuca jest zdecydowanie mniejsze. Czystsze powietrze to także lepsza jakość życia i dłuższe życie w zdrowiu – powiedział Paweł Śliwiński, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Kasztanowiec czerwony nie ma dużych wymagań odnośnie gleby, doskonale radzi sobie z niedoborami wody i suszą. Nie szkodzi mu zanieczyszczone i przesuszone miejskie powietrze, jest znacznie odporniejszy na ataki uporczywego szkodnika kasztanowców, szrotówka kasztanowcowiaczka. Ze względu na duże rozmiary i rozłożystą gęstą koronę, kasztanowiec czerwony doskonale sprawdza się jako drzewo sadzone w szpalerze lub alejce.

Pokaż inne artykuły