Wyjątkowe spacery z historią w tle

Share

Rusza cykl spacerów dendrologicznych „Jak czytać drzewa?”, organizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. O tym, jak drzewa komunikują się między sobą i dbają o siebie oraz o ich roli w miejskim ekosystemie opowie miejski dendrolog Tomasz Maksym. Pierwszy spacer już w najbliższą niedzielę, 15 maja.

To już kolejna edycja edukacyjnego popularnego cyklu spacerów „W koronach miasta”, uruchomionego przez ZZW jeszcze w 2019 r. W poprzednich latach mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w spacerach dendrologicznych po lesie łęgowym położonym nad Wisłą w obszarze Natura 2000 czy po wybranych warszawskich parkach, a w ramach akcji #KinoZZW obejrzeć filmy poświęcone stołecznym drzewom, które dostępne są obecnie na stronie Zarządu Zieleni. Ukazały się również broszury edukacyjne na temat drzew i wpływu, jaki wywierają one na przestrzeń miejską, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców stolicy.

Świadkowie historii

Tym razem podczas spacerów to drzewa opowiedzą historię danego miejsca, a warszawski dendrolog z ramienia ZZW pokaże mieszkańcom, jak czytać drzewa. Mieszkańcy dowiedzą się o historii, która swe piętno potrafi wyryć w pniu i koronie. Porozmawiają o tym, czy drzewa mają uczucia, świadomość i swoje strategie przetrwania – zwłaszcza w trudnych miejskich warunkach. Posłuchają również o wykorzystywaniu produktów z drzew w dawnej Polsce, o wartości i pielęgnacji drzew oraz o ich prawidłowym sadzeniu. Na spacerach dendrolog zwróci też uwagę uczestników na „Drzewa Matki”, obecne w każdym skupisku zieleni. Podczas pierwszego spotkania, na przykładzie lipowej Matki, opowie historię najstarszego publicznie dostępnego parku w Polsce – Ogrodu Saskiego.

Program spacerów

  • 15 maja, godz. 11:00 – Ogród Saski (Śródmieście). Miejsce spotkania: przy Fontannie Marconiego
  • 4 czerwca, godz. 11:00 – Park Praski (Praga-Północ). Miejsce spotkania: wejście główne od strony al. Solidarności
  • 2 lipca, godz. 11:00 – Ogród Krasińskich (Śródmieście). Miejsce spotkania: wejście boczne do Ogrodu od ul. Andersa

Spacery dendrologiczne są bezpłatne.

 

Pokaż inne artykuły