Park Bartłomieja – osiedlowy zakątek wśród zieleni

Share

Ale za to niedziela będzie dla nas!​ Spędzacie majówkę w Warszawie? Jeżeli tak, jak co tydzień w niedzielę polecamy relaks na spacerze wśród zieleni, czyli kontynuujemy nasz cykl #WarszawskieParkiZZW 21/32 – Park Bartłomieja. Ten niewielki park na mokotowskim Służewie zajmuje obszar pomiędzy blokami. Można tu odpocząć na nowych ławkach, w cieniu wśród drzew. Panuje tu miła, sąsiedzka atmosfera i jest dużo drzew.

SKRAWEK ZIELENI ZA ROGIEM I ŚLADY PRZESZŁOŚCI

Do Parku Bartłomieja, nieco „schowanego” między gęstą zabudową osiedlową, można dotrzeć od ulic Bartłomieja, Jadźwingów czy Bokserskiej. Najmłodsi korzystają tu z placu zabaw, a starsi z siłowni plenerowej. Tuż obok parku znajduje się przedszkole i szkoła z ogólnodostępnymi boiskami (po zakończeniu lekcji).

W centrum parku warto zobaczyć kapliczkę z 1875 r. w formie białej kolumny nakrytej spiczastym daszkiem. Widać w niej figurkę Matki Boskiej, przed którą mieszkańcy składają kwiaty. Została ona ufundowana przez Michała Żebrowskiego, gospodarza dawnej wsi Służewiec, przedstawiciela jednej z rodzin żyjących tu od pokoleń. O zachowanie pamięci o nielicznych reliktach przeszłości z wielkim zaangażowaniem zabiega Elżebieta Pachecka – prawnuczka fundatora. W 2019 r. odbyła się uroczystość zawieszenia tablicy pamiątkowej przy kapliczce.

Park jest pełen zieleni – rosną tu głównie klony jawory (odmiana ‘Purpurascens’), kasztanowce pospolite, surmie bignoniowe, lipy drobnolistne. Najokazalszym i zarazem najcenniejszym drzewem na terenie parku jest piękna, porośnięta bluszczem robinia biała rosnąca przy kapliczce. Drzewo ze względu na jego walory przyrodnicze i wizualne jest pod naszą stałą kontrolą. W 2020 r. zostało poddane pielęgnacji, założyliśmy również wiązania w koronie.

NOWE KRZEWY, BYLINY I ŁAWKI

W ostatnich latach posadziliśmy na terenie parku krzewy śnieguliczki oraz runiankę japońską. Wiosną wykonujemy cięcia pielęgnacyjne krzewów i bylin. W najbliższych tygodniach powstaną dwie nowe duże rabaty bylinowe o łącznej powierzchni ok. 400 m2. Posadzimy m.in. orliki zwyczajne, bodziszki żałobne, śmiałki darniowe, pluskwice groniaste, kukliki oraz astry.

W parku można odpocząć na 26 nowych Ławkach Warszawskich. Ponieważ park jest miejscem sąsiedzkich spotkań, starsi mieszkańcy czy rodzice z dziećmi spędzają tu sporo czasu, nowe ławki są bardzo przydatne. Warto dodać, że dbamy o czystość parku – teren jest sprzątany codziennie w godzinach przedpołudniowych.

 

 

Pokaż inne artykuły