Wystawa ETERNITY/WIECZNOŚĆ w Kamieniu

 

Zapraszamy na wystawę rzeźb autorstwa Roberta Sosnowskiego prezentowaną w przestrzeni Pawilonu Edukacyjnego Kamień nad Wisłą.

Tematem wystawy ETERNITY / WIECZNOŚĆ jest przemijanie oraz obrót materii w przyrodzie. Artysta w ramach swojego najnowszego projektu stara się syntezować fakty naukowe z dziedziny fizyki czy geologii z zagadnieniami egzystencjalnymi i filozoficznymi.

W dniu 8 kwietnia o godzinie 19.00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (u. Wybrzeże Puckie 1) odbędzie się wernisaż wystawy. Wystawa potrwa do 12 maja 2022 r. Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny. Link do wydarzenia.

Podczas wernisażu artysta nie tylko zaprezentuje publiczności rzeźby mające postać masek z dominującymi wątkami hominidów oraz kamiennych głów, ale co ciekawe, przeprowadzi również dyskusję z archeologiem Mariuszem Ciszakiem, fizykiem Andrzejem Strycharczukiem oraz konserwatorem zabytków Magdą Olszowską na temat dezintegracji i reintegracji materii organicznej i nieorganicznej.

– Przemijanie to jeden z tematów, który mnie zajmuje. Zastanawiam się czy przyglądając się przemijaniu można spróbować zbliżyć się do odpowiedzi na fundamentalne dla mnie pytania: Czym jesteśmy? Dlaczego jesteśmy? Dokąd zmierzamy? W przeciwieństwie do tych pytań, przemijanie jest uchwytne. Starzejemy się i umieramy, nasze samochody się psują, budowle, które wznosimy degradują. Ale cały czas rodzą się nowi ludzie i inne zwierzęta, powstają nowe przedmioty. Dezintegracja i reintegracja to namacalne procesy. Według współczesnej fizyki atomy, które nas tworzą istnieją miliardy lat. I będą istnieć kolejne miliardy po naszej śmierci. Atomy są w wiecznym obrocie. Raz tworzą materię organiczną, innym razem są składową materii nieorganicznej. Atom, który jest w moim sercu mógł być kiedyś elementem skały, elementem czyjegoś paznokcia, czubkiem listka kiełkującego na wiosnę, oceanem, ptasimi odchodami, deszczem. Dosłownie jesteśmy gwiezdnym pyłem, który tworzy z nieznanych nam powodów przeróżne figury, z których niektóre zdają się wręcz mieć jakąś mikro sprawczość i zdolność do uświadomienia sobie swojego istnienia – rozważa artysta Robert Sosnowski

Prace prezentowane na wystawie są wykonane są z gliny oraz kamieni polnych. Autorkami kilku rzeźb są córki artysty Adaobi Sosnowska oraz Ndidi Sosnowska. Kuratorem wystawy jest Jakub Biegaj.

Więcej informacji o działaniach artysty można znaleźć na jego stronie internetowej oraz profilach Instagram i Facebook.

 

Pokaż inne artykuły