Staw w Parku Skaryszewskim

Park Skaryszewski – malownicze widoki, bogata przyroda i sielski wypoczynek nad wodą

Dziś niedziela, a więc czas na kolejny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 18/32 – Park Skaryszewski, jeden z największych parków w Warszawie, perełka Pragi-Południe. Miejsce, gdzie można odpocząć w dzikim zakątku nad stawem, podziwiać róże, niezwykłe byliny i powiosłować na Jeziorku Kamionkowskim. 

W 2009 r. Park Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie. Stało się to nie bez przyczyny – zaprojektowany przez głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora, do dziś zachwyca bogactwem dendrologicznym i różnorodnością krajobrazów.

Zabytkowy „Skaryszak”, jak nazywają go okoliczni mieszkańcy, zajmuje obszar niemal 50 ha. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916 jako miejsce do rekreacji i wypoczynku. Aktywnie spędzano tu czas na pływalniach, boisku sportowym (pierwsze w Warszawie) i kortach tenisowych. Wioślarze mogli tu skorzystać z przystani, w 1925 r. zbudowano plac zabaw i założono ogród różany. Wielbiciele kwiatów mogli też podziwiać ogród daliowy (dziś nieistniejący). Wato dodać, że w parku znajduje się muszla koncertowa. W Jeziorku Kamionkowskim można popływać kajakiem, łódką lub na rowerze wodnym, a młodzi piłkarze trenują na boiskach naprzeciwko jeziorka.

BOGATY UKŁAD WODNY, FASCYNUJĄCE RZEŹBY

Park zaprojektowany w stylu krajobrazowym posiada bogaty układ wodny. Największym zbiornikiem wodnym jest Jeziorko Kamionkowskie, dawna część starorzecza Wisły, zasilane wodami kanału Wystawowego. Na układ wodny parku składają sią także: zbiornik papowy (okresowo wypełniany wodą z jeziorka) z malowniczą kaskadą, Stawy Kacze i Staw na Kosku. Zbiorniki połączone są ze sobą wijącym się strumieniem. Wygodny spacer zapewniają alejki i mostki przerzucone nad wodą.

Poziom wód w zbiornikach, z wyjątkiem zbiornika papowego, zależy od warunków gruntowo-wodnych oraz poziomu wody w jeziorku Kamionkowskim. W okresie suszy podpiętrzana jest woda w jeziorku i jednocześnie ograniczany jej odpływ do Kanału Żerańskiego. Ponadto większa ilość wody przekierowywana jest z kanału Nowa Ulga do kanału Gocławskiego zasilającego w wodę Jeziorko Gocławskie i kanał Wystawowy.

Ozdobę parku stanowią rzeźby powstałe w latach 20. ubiegłego wieku. Są to: „Tancerka” Stanisława Jackowskiego, „Kąpiąca się” Olgi Niewskiej (obecnie w konserwacji, powinna wrócić na miejsce do końca kwietnia) i „Rytm” Henryka Kuny. Wśród prac artystycznych znajdziemy też Pomnik Polaków – Ofiar Ataku Terrorystycznego w Nowym Jorku z 11 września 2001 r., popiersie I.J. Paderewskiego oraz pomnik płk. Edwarda House’a, doradcy prezydenta USA Woodrowa Wilsona i orędownika Polski.

BOGATY ŚWIAT PRZYRODY

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie okrywają się pięknymi białymi kwiatami. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego zbadaliśmy glebę pod tymi drzewami, posadziliśmy magnolię, a inne wzmocnimy podporami. Jesienią w parku posadzimy 61 drzew, a 100 zostanie poddanych pielęgnacji na podstawie wytycznych z zeszłorocznych ekspertyz. Warto dodać, że od kwietnia do końca roku nasi ogrodnicy robią przeglądy drzew raz w tygodniu.

Fauna i flora tego starego, bogatego w różnego typu siedliska lądowe i wodne parku jest niezwykle różnorodna. Badacze stwierdzili tu ponad 1000 gatunków! Na terenie parku regularnie przebywa aż 60 gatunków ptaków, w tym ponad 30 zakłada tu swoje gniazda. Co więcej, to jeden z warszawskich parków, w którym można usłyszeć piękny śpiew słowików. Możemy tu spotkać również m.in. 5 gatunków nietoperzy, bobry czy aż 5 gatunków płazów. Wśród fauny i grzybów parku stwierdzono szereg gatunków rzadkich m.in. wymienionych na listach krajowych, a nawet europejskich Czerwonych Ksiąg Gatunków Zagrożonych.

W parku tworzymy siedliska o charakterze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego – takie, w których zwierzęta czują się najlepiej. Zobaczycie tu naturalne łąki, które kosimy raz w roku, możecie podziwiać ostoje zieleni, na których nie prowadzimy prac pielęgnacyjnych, pozostawiając przyrodę samą sobie. Z myślą o mniejszych zwierzętach pozostawiamy martwe drewno, a w stojących pniach drzew tworzymy specjalne wnęki dla nietoperzy. Nie usuwamy również z parku żadnych gałęzi formując z nich naturalne domy dla jeży. O tym, jak dbamy o różnorodność biologiczną w parku przeczytacie tu.

KWIETNIKI MIENIĄCE SIĘ WSZYSTKIMI KOLORAMI

Wiosną i latem warto zwrócić uwagę na bogate, wielobarwne rabaty pełne kwiatów jednorocznych, bylin i roślin cebulowych. W zeszłym roku zachwycały byliny, np. onętek w odmianie czekoladowej („Kosmos czekoladowy”) czy wyniosła ostróżka ogrodowa o niebieskiej barwie, a także wiele innych roślin w formie łąki kwietnej.  W tym roku kompozycje kwietne będą równie imponujące – wkrótce zakwitną m.in. pustynnik himalajski ‘Bungei’ (odmiana o dużych białych kwiatach), tulipany w różnych odmianach, fiołki i czosnek główkowaty, którego kwiaty zmieniają barwę wraz z postępującym kwitnieniem. Natomiast latem będziemy mogli podziwiać kwietniki hybrydowe czyli połączone rośliny jednoroczne z bylinami byliny np. piękne pacioreczniki, trytomę ‘Nancy Red’ o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach w kolorze szkarłatnym czy krąglatkę o ozdobnych, żółtozielonych liściach.

REALIZUJEMY PROJEKTY Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W tym roku w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego posadzimy krzewy (ok. 3500 sztuk) i pnącza wzdłuż al. Zielenieckiej. Nowe krzewy pojawią się również przy alejce w okolicy „Kąpiącej się”, a sama alejka zostanie wyremontowana i pokryta nawierzchnią mineralną. Ponadto przy ul. Międzynarodowej zostanie zbudowana toaleta automatyczna. Spacer nad Jeziorkiem Kamionkowskim jest dużo przyjemniejszy po tym, gdy wykonaliśmy nową nawierzchnię mineralną wraz z renowacją trawników. Za kaskadą, na wzniesieniu, postawiliśmy stoły do gry w szachy.

W 2022 r. w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego pn.„Czyste jezioro i stawy w Parku Skaryszewskim” wykonane zostaną zabiegi remediacyjne zbiorników wodnych (oprócz zbiornika papowego). Wykonane zostaną m.in. cykliczne badania wody i osadów dennych. Zebrane dane pozwolą na podjęcie działań, dzięki którym woda w zbiornikach stanie się bardziej przejrzysta oraz będzie zawierała większą ilość tlenu, co znacznie polepszy warunki siedliskowe organizmów żyjących w środowisku wodnym.

Warto dodać, że wkrótce zaczniemy cięcia odmładzające krzewów, w tym róż. W parku postawimy również nowe ławki, a resztę pomalujemy.

W czwartej edycji konkursu organizowanego przez firmę Briggs&Stratton w 2009 r. Park Skaryszewski uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie. W skład jury wchodzą m.in. przedstawiciele miast-laureatów z lat ubiegłych. Park Skaryszewski doceniono za różnorodność oraz bogactwo przyrodnicze i kompozycyjne parku, które przejawia się w malowniczym układzie dróg, ciekawych planach widokowych i bogatej szacie roślinnej.

Poprzednie artykuły z cyklu #WarszawskieParkiZZW na naszej stronie.

 

Pokaż inne artykuły