InPost kolejnym sygnatariuszem Zielonego Funduszu dla Warszawy

Zawarliśmy kolejną umowę w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Dzięki porozumieniu w trzech dzielnicach w stolicy przybędzie dużo nowej zieleni. Powstanie też park kieszonkowy.

Zielony Fundusz dla Warszawy to platforma współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w ekologiczną transformację stolicy. Wsparciem zielonego rozwoju miasta może być finansowanie nasadzeń wraz z pielęgnacją czy małej architektury. Firma InPost na zazielenianie miasta przeznaczyła z budżetu programu InPost Green City 500 tys. zł, zostając Partnerem Głównym Zielonego Funduszu dla Warszawy. Wcześniej w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy zawarto pięć umów na łączną kwotę niemal 300 tys. zł.

Prowadząc partnerską współpracę z samorządami w ramach programu Green City firma InPost od kilku lat realizuje projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu ukierunkowane na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W efekcie wprowadza rozwiązania dopasowane nie tylko do potrzeb mieszkańców, także ułatwiające miastom realizację ich priorytetów. Teraz wesprze stolicę we wdrażaniu założeń AdaptCity, warszawskiej strategii adaptacji do zmian klimatu.

Green City jest partnerskim programem InPost prowadzonym w ponad 20 miastach w całej Polsce. W ramach programu firma w pierwszej kolejności sukcesywnie wymienia flotę dostawczą na samochody elektryczne, a Paczkomaty® przeznaczone do odbioru przesyłek są wyposażone nowe funkcjonalności, np. możliwość zwrotu elektroodpadów czy usługę Urząd 24. Program przewiduje rozwój szeregu nowoczesnych usług dla mieszkańców.

Park kieszonkowy na Mokotowie i dodatkowa zieleń w trzech dzielnicach

Środki pozyskane dzięki współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy umożliwią Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy stworzenie nowego parku kieszonkowego, a także nasadzenia ponad 800 mkw. traw, bylin i roślin cebulowych na Mokotowie, Ochocie i Żoliborzu oraz opłacenie rocznej pielęgnacji roślin.

Dużą przemianę czeka teren znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej. Na 300 mkw. powstanie oczekiwany przez mieszkańców park kieszonkowy – miejsce pełne nowej zieleni. Już niebawem rozpoczną się oceny stanu fitosanitarnego rosnących tu drzew, a następnie powstanie projekt aranżacji zieleni. Prace nad stworzeniem parku rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie jest zaplanowane na rok 2023.

Lokalizacje wybrane do nasadzeń to rondo im. Bohdana Pniewskiego, rondo przy ul. Konstruktorskiej (skrzyżowanie z ul. Postępu), ulica Potocka i teren przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej. Na rondzie przy ul. Konstruktorskiej pojawią się wysokie trawy i byliny, m.in. trzcinnik ostrokwiatowy, rudbekia błyskotliwa, jeżówka, litra kłosowa, kocimiętka Fassena, rozchodnik okazały, krwawnik pospolity oraz floks szydlasty. Projekt jest kontynuacją kompozycji wykonanej w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego z 2020 r. Na rondzie im. Pniewskiego również posadzona zostanie wielobarwna rabata bylinowa połączona z trawami oraz roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną. Wzdłuż południowego pasa drogowego ul. Potockiej, na 240 mkw. pojawią się róże okrywowe. Nasadzenia bylin, roślin cebulowych i róż zostaną wykonane jeszcze w tym roku.

Zielony Fundusz dla zielonej stolicy

Zielony Fundusz dla Warszawy wspiera stolicę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którymi miasta powinny zwiększać udział lasów i terenów zieleni, a na tej podstawie różnorodność biologiczną. Dlatego przy tworzeniu tego mechanizmu w 2021 r.  stolica podjęła współpracę z UN Global Compact Network Poland, będącą częścią inicjatywy United Nations Global Compact – największej na świecie platformy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Pokaż inne artykuły