Park Mirowski – piękne rabaty i aleje pełne drzew

Dziś kolejny niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 17/32 Park Mirowski – zaciszne miejsce pełne drzew i wielobarwnych kwiatów, które służy osobom udającym się na zakupy lub posiłek w pobliskich halach, okolicznym mieszkańcom i dzieciom odwiedzającym duży plac zabaw.

Śródmiejski Park Mirowski rozciąga się wzdłuż Osiedla za Żelazną Bramą od ulicy J. Pawła II do ul. Marszałkowskiej, od północy graniczy z terenami targowiska Hali Mirowskiej, Hali Gwardii oraz Pałacu Lubomirskich.

Niewielki park (5,35 hektara) powstał po wojnie, nazwę zyskał od dwóch pobliskich hal targowych i gastronomicznych, które powstały na przełomie XIX i XX w., podczas powstania warszawskiego zostały spalone, a po wojnie je odbudowano. Park został założony na terenach dawnych zabudowań. czyli jest terenem powstałym na gruzach Warszawy. Składa się z dwóch części: zachodniej obejmującej Aleję Drzewieckiego oraz wschodniej – Placu za Żelazną Bramą, gdzie stoi pomnik Tadeusza Kościuszki.

SPACER ALEJKAMI KLONOWYMI I LIPOWYMI

Po zakupach w halach lub podczas spaceru znajdziemy tu chwilę wytchnienia w cieniu drzew. Park jest bardzo bogaty w drzewostan w przeważającej mierze składający się z lip i klonów w różnych odmianach. Sporo jest też tu kasztanowców, jesionów i buków pospolitych. W ostatnich latach posadziliśmy 5 jabłoni ozdobnych i 3 lipy drobnolistne.

Aleja Drzewieckiego będąca jego osią jest układem dwóch alejek z rzędami ławek parkowych z biegnącą pośrodku rabatą obsadzoną bylinami m.in. anemonami, barwinkami i brunerami oraz roślinami cebulowymi. Zobaczymy tu uroczą, niebiesko kwitnącą śnieżycę syberyjską otoczoną niskim żywopłotem z porzeczki alpejskiej. Na terenie parku są dwie rabaty z roślin sezonowych – pierwsza od strony ul. Jana Pawła II obsadzana jest na wiosnę białymi narcyzami. W drugiej rabacie – od ul. Marszałkowskiej, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki – możemy zobaczyć kompozycję tulipanów z roślinami wiosennymi.

ŚLADAMI SŁYNNEGO BOKSERA

Na terenie parku w 2019 r. odsłonięto pomnik legendarnego trenera Feliksa „Papy” Stamma (1901-1976) – wielkiego pięściarza, sędziego i trenera bokserskiego. Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – chciano w ten sposób upamiętnić zdobycie przez polskich pięściarzy dziewięciu medali na mistrzostwach Europy w maju 1953 r. organizowanych w pobliskiej Hali Gwardii. Od września 2017 r. w tym budynku działa też Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Oprócz tego w parku w rejonie ulicy Granicznej znajduje się pomnik warszawskiej Syrenki autorstwa Ryszarda Kozłowskiego.

Na terenie parku możemy przysiąść na 100 ławkach lub poćwiczyć mięśnie na siłowni plenerowej, a nasze pociechy z chęcią skorzystają z placu zabaw z ciekawym układem zielonego pagórka.

 

 

Pokaż inne artykuły