Park im. J. Porazińskiej – magiczne, zielone miejsce na Powiślu, nie tylko dla dzieci

Serdecznie zapraszamy do parku im. Janiny Porazińskiej w ramach naszego cyklu Warszawskie Parki ZZW. To magiczne, zielone miejsce na Powiślu dedykowane najmłodszym mieszkańcom, ale przyciągające warszawiaków w każdym wieku. 

BAJKOWE ALEJKI, NIEZWYKŁA ŁAWKA I CZYTANIE POD CHMURKĄ

Park znajduje się między ulicami Ludną, Kruczkowskiego i al.3 Maja. Obecną nazwę nadano mu w 2011 r., w 40. rocznicę śmierci Janiny Porazińskiej (1882-1971) – pisarki, poetki i tłumaczki, która współredagowała czasopisma dziecięce „Przyjaciel dzieci”, „Promyk” i „Promyczek” i mieszkała właśnie w tej części miasta.

Niewielki park jest bodźcem do poznawania literatury, a ustawione tu niezwykłe ławki – zachętą do czytania bajek. Jedna z ławek jest żółta, w kształcie litery „U”, a druga multimedialna – stoi obok placu zabaw, alei „Psotki i Śmieszki” i dwóch dużych klonów. Tę drugą ławkę postawił, realizując pomysł mieszkańców, Zarząd Terenów Publicznych. Po naciśnięciu przycisku wydobywają się z niej dźwięki trzech bajek pisarki, można też zapoznać się z jej życiorysem.

Ponadto w parku znajdują się rzeźby postaci z bajek pisarki – na płocie siedzą „Psotki i śmieszki”, jest też rzeźba upamiętniająca bohatera książki „Kichuś majstra Lepigliny”. Bajkowe nazwy ośmiu parkowych alejek wyłoniono w dziecięcym plebiscycie – są to m.in. Psotki i Śmieszki, Szewczyk Dratewka, Bajki Iskierki, Tajemnicze Butki, Kozuchy Kłamczuchy itp.

MIEJSCE SPOTKAŃ I REKREACJI WŚRÓD BOGATEJ ZIELENI

Idąc ulicą Ludną zwróćcie uwagę na imponujące rabaty bylinowe i trawy ozdobne – posadzone zostały podczas przebudowy drogi przez Zarząd Dróg Miejskich, a opiekują się nimi nasi ogrodnicy. Wchodząc do parku od tej ulicy wiosną i latem zobaczymy polanę z bujną, soczystą trawą i okazałe robinie akacjowe. Aż ma się ochotę położyć i popatrzeć w niebo lub na korony drzew. W tym miejscu otacza nas krąg fundamentów obudowy zbiorników z gazem – pozostałość po pierwszej warszawskiej gazowni, którą zbudowano tu w 1856 r. (w grudniu tego roku mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy ujrzeli światło gazowe).

Pobyt w parku uprzyjemnia widok pięknych róż okrywowych 'Marathon’ oraz ‘The Fairy’ – o ciemnoróżowej i amarantowej barwie posadzonych w 2017 r. w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego przy alejce „Psotki i Śmieszki”. W ramach tego samego projektu przy placu zabaw postawiliśmy również dwa stoły do gry w szachy, ławki i kosze na śmieci.

Warto zwrócić uwagę na „drzewa pamięci” – 8 grabów posadzonych w pobliżu ulicy Kruczkowskiego i al. 3 Maja. Upamiętniają Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Religę, Zofię Czerwińską i inne wybitne osoby związane z Powiślem. Projekt z budżetu obywatelskiego zrealizowaliśmy w 2021 r.

W parku, oprócz wspomnianych robinii, możemy podziwiać wiele atrakcyjnych drzew – klony zwyczajne i jawory, kasztanowce białe, jesiony wyniosłe, graby pospolite, klony Ginnala i dęby. W ciągu ostatnich dwóch lat posadziliśmy 2 klony jawory ‘Wredei’, klon czerwony, grab pospolity i 4 śliwy purpurowe.

Gdy zrobi się cieplej rzućcie okiem na piękne hortensje bukietowe rosnące naprzeciwko placu zabaw. Ale z krzewów warto też wymienić pęcherznice kalinolistne, forsycje, tawuły japońskie, suchodrzewy, derenie białe, krzewuszki wspaniałe, bzy czarne i żylistki.

Mieszkańcy, którzy lubiący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z siłowni plenerowej albo pograć w piłkę na trawiastym boisku.

 

 

Pokaż inne artykuły