Otoczenie pawilonu „Kamień” jedną z najlepszych przestrzeni w Polsce

 

Pawilon Edukacyjny „Kamień” otrzymał II nagrodę w XV edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

Głównym celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Nagradzane są miejsca o wysokiej wartości społecznej, w tym integrujące środowiska lokalne czy przywracające miejscowe walory przyrodnicze. Nagroda dla Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” została przyznana za realizację idei promującej nowoczesną edukację przyrodniczą w przestrzeni miejskiej. Kapituła konkursu doceniła „wysoki poziom wrażliwości projektowej, subtelną narrację przestrzenną, czytelny szacunek dla natury w rozwiązaniach projektowych i realizacyjnych oraz kompozycję wpisującą założenie w otaczający krajobraz miejski.” Kamień zajął w rywalizacji II miejsce ex aequo z jedną z poznańskich atrakcji.

Nagroda od Towarzystwa Urbanistów Polskich to nie pierwsze wyróżnienie dla tego obiektu. Przestrzeń „Kamienia” została uhonorowana również: Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI, Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy i nagrodą w Konkursie Polski Cement w Architekturze. Obiekt otrzymał także nominację do nagrody Mies van der Rohe Award 2022.

Budynek przypominający głaz polodowcowy wraz z zagospodarowaniem nadwiślańskiej polany to projekt architektów z Pracowni Architektury Brataniec eM4. Jego budowa zwieńczyła realizację projektu Life+ WislaWarszawska.pl.

Pawilon Edukacyjny „Kamień” – miejsce spotkań

„Kamień” działa jako centrum edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. To miejsce, w którym edukacja odbywa się wśród niezwykłej przyrody obszaru Natura 2000. To przestrzeń debat, spotkań, wymiany doświadczeń, kreatywności i zielonych inicjatyw, otwarta dla wszystkich mieszkańców.

Sporo atrakcji czeka na odwiedzających Pawilon w ostatnim tygodniu ferii. Na miejscu można zagrać w grę terenową lub wypożyczyć lornetki i lupy do podglądania przyrody podczas spacerów nad Wisłą. A na tych, którzy wolą pobawić się wewnątrz, czekają gry przyrodnicze, np. zestaw małego dendrologa, tropy zwierząt, ekologiczne koło fortuny czy przyrodnicze memory. A to nie koniec aktywności!

Przez cały rok czeka nas Was mnóstwo zajęć, gier, warsztatów czy spacerów edukacyjnych, dzięki którym lepiej poznacie tajemnice warszawskiej przyrody – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Więcej informacji na temat działalności Kamienia i aktualnych wydarzeń znajduje się na profilu: Kamień. Pawilon edukacyjny.

Pokaż inne artykuły