Niemal 500 tysięcy nowych roślin w Warszawie – trwają jesienne nasadzenia Zarządu Zieleni

 

Tej jesieni, przy stołecznych ulicach, w parkach i na skwerach pojawi się ponad 4 tys. drzew. Na ponad 20 tys. mkw. powstaną urozmaicone kompozycje utworzone z 372 tys. bylin i roślin cebulowych. Warszawiacy dostrzegą także 118 tys. krzewów, które ozdobią ponad 37 tys. mkw. warszawskich terenów zieleni.

– W Warszawie z roku na rok przybywa zieleni przy ulicach, w parkach i na skwerach. Obecnie w stolicy rośnie 9 mln drzew, to ogromny potencjał przyrodniczy, który chronimy i sukcesywnie powiększamy. Tej jesieni ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy posadzą ponad 4 tys. drzew i niemal 500 tys. bylin, roślin cebulowych i krzewów. W ten sposób przyczyniamy się do zielonej transformacji stolicy, realizując założenia AdaptCity – warszawskiej strategii adaptacji do zmian klimatu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy

Jesienne nasadzenia warszawskich ogrodników odbywają się głównie na terenach zarządzanych przez Zarząd Zieleni, ale także na tych, które pozostają pod opieką urzędów poszczególnych dzielnic Warszawy. Obecnie powierzchnia terenów, którymi opiekuje się ZZW to niemal 2 tys. ha, z czego ponad 1000 ha to zieleń przyuliczna, a ponad 500 ha – parki, skwery i zieleńce. Pozostałe tereny, o które dbają miejscy ogrodnicy to międzywale i bulwary, w tym 7 warszawskich plaż.

Nowe drzewa przy warszawskich ulicach i w parkach

– Z 4 tys. planowanych nasadzeń drzew większość, bo około 3700, pojawi się przy ulicach wojewódzkich, krajowych i powiatowych, a ponad 400 w parkach i na skwerach. W tym roku najwięcej nowych drzew – łącznie ponad 1200  sztuk – przybędzie na Białołęce i Mokotowie, niewiele mniej zostanie posadzonych na Pradze-Południe, Bemowie, Woli, Ursynowie czy Żoliborzu – podkreśla Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przy niektórych ulicach warszawscy ogrodnicy planują posadzić wyjątkowo dużo drzew – nawet ponad 100 sztuk. Zazielenią się m.in. ul. Rzymowskiego, Powstańców Śląskich, al. Solidarności, ul. Światowida, ul. Dolina Służewiecka czy ul. Grójecka. Wśród parków i skwerów najwięcej nasadzeń planowanych jest na Skwerze Ryskim, w Parku Pole Mokotowskie, Parku Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich czy Parku Powstańców Warszawy.

Bogactwo gatunków nowych drzew w stolicy

Znaczna część tegorocznych nasadzeń zostanie wykonana w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Uzupełniane są  szpalery drzew przy ulicach oraz układy drzew w parkach, wykonywane są również nasadzenia zastępcze.

Sadzone są drzewa wytrzymałe na trudne warunki miejskie, o obwodach od 16-18 do 35-40 cm. Oprócz dobrze znanych jesionów, klonów i lip posadzone zostaną również gatunki rzadziej spotykane w Polsce, jak lipa Henry’ego charakteryzująca się późnym kwitnieniem i wyjątkowo rozbudowanymi kwiatostanami czy brzoza nadrzeczna o nietypowej, łuszczącej się korze – zupełnie odmiennej od tej spotykanej u naszych krajowych gatunków. Pojawi się także pochodząca z Japonii brzoza Maksymowicza o wyjątkowo dużych liściach, swoimi owocami będą zachwycać kłęk kanadyjski i orzech czarny, a dekoracyjnymi kwiatami – paulownia cesarska i tulipanowiec amerykański.

W okresie jesiennym na szczególną uwagę będą zasługiwać ambrowiec balsamiczny i klon cukrowy. Planujemy posadzenie także szybko rosnących topól – m.in. topoli chińskiej, topoli szarej, czy osiki. Wśród sadzonych gatunków pojawią się również glediczja trójcierniowa, miłorząb chiński oraz równie wartościowe, ale o wiele rzadsze – olsza sercowata i perełkowiec japoński.

Wielobarwne byliny i rośliny cebulowe

Równolegle do nowych drzew, sadzonych jest także ponad 112 tys. bylin oraz 260 tys. roślin cebulowych. Wiosną na ponad 20 tys. mkw. na terenach zieleni przyulicznej administrowanych przez stołeczny Zarząd Zieleni będzie można podziwiać bogate, wielobarwne i urozmaicone ukwiecenia, które powstają m.in. dzięki połączeniu bylin z roślinami jednorocznymi. Kompozycje będzie można podziwiać w rabatach bylinowych (z roślin wieloletnich), kwietnikach (z roślin jednorocznych) oraz kwietnikach hybrydowych (gdzie obok roślin jednorocznych pojawią się rośliny wieloletnie). Zostały tak dobrane, aby były atrakcyjne cały rok. Wiosną zakwitną m.in. kuklik w odmianie ’Bel Blank’ o różowych kwiatach, orlik zwyczajny w odmianie ‘Ruby Port’, pluskwica groniasta o białych kwiatach, bodziszek żałobny o czarnofioletowych lub czerwonobrunatnych kwiatach, gorysz alzacki w odmianie ‘Iris’, przywrotnik ostroklapowy czy naparstnica rdzawa.

Nowe, niezwykłe krzewy

Warszawa zazieleni się również dzięki ponad 118 tys. krzewów, które zostaną posadzone na ponad 37 tys. mkw. Wśród podziwianych gatunków pojawią się m.in.: świdośliwa, aronia, berberys, pięknotka, dereń, śnieguliczka, cis, tawuła oraz kilkadziesiąt gatunków róż. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ kwitną cały sezon – od czerwca do października. Warto również zwrócić uwagę na hortensje drzewiaste i bukietowe o dużych kwiatostanach ozdobnych latem i w okresie jesienno-zimowym. Wśród krzewów kwitnących wiosną pojawią się jaśminowce, kaliny, lilaki czy bzy. Warto wspomnieć również o forsycji, której żółte kwiaty ogłaszają nadejście wiosny.

Sadząc krzewy w pasach drogowych, miejscy ogrodnicy zwracają uwagę na to, aby były one możliwie odporne na zasolenie i zanieczyszczenie gleby, wysokie i niskie temperatury, silne wiatry oraz by radziły sobie z czasowymi, często przedłużającymi się, niedoborami wód opadowych.

 

 

Pokaż inne artykuły