Rusza cykl edukacyjnych spacerów dendrologicznych po warszawskich parkach

 

„Chronimy stare drzewa” to cykl listopadowych spacerów szlakiem starych drzew, organizowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. O tym, co szkodzi żywym pomnikom historii i w jaki sposób je wspierać, opowiedzą eksperci – dendrolodzy i arboryści. Pierwszy z sześciu spacerów rusza już jutro.

Spacery edukacyjne są realizowane w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, który zakłada ocenę stanu zdrowia trzystu starych drzew w różnych dzielnicach Warszawy i – w razie potrzeby – wykonanie ich pielęgnacji. Do tej pory przeprowadzono 66% zaplanowanych badań.

Spotkania będą organizowane w pięciu stołecznych parkach, na terenie czterech dzielnic: Woli, Mokotowa, Pragi-Południe i Pragi-Północ. Na spacerach będzie można posłuchać o metodach badań, służących ocenie stanu sędziwych drzew. Eksperci pokażą również, jak obsługuje się tomograf soniczny, który określa wielkość ubytku w środkowej części pnia, oraz jak wykonać badanie rezystografem, którym sprawdza się stopień rozkładu drewna. To narzędzia, które pozwalają dostrzec wady drzew niewidoczne gołym okiem.

Co dają nam stare drzewa?

W Warszawie rośnie aż dziewięć milionów drzew. Jednak tych starych jest niewiele. Przede wszystkim dlatego, że w czasie działań wojennych w stolicy wraz z architekturą uległy zniszczeniu parki, skwery i zieleń przyuliczna. Tereny zieleni, które się zachowały, są cenne ze względów biologicznych, historycznych i społecznych.

Stare drzewa są domami dla ptaków i ssaków, żyje w nich wiele gatunków grzybów oraz owadów, również zagrożonych wyginięciem. Drzewa sędziwe w większym stopniu niż młode zapewniają cień i wpływają na obniżenie temperatur podczas upałów. Lepiej oczyszczają też powietrze i odczuwalnie wyciszają miejski hałas. Powierzchnia liści stuletniego buka równa się powierzchni liści 1700 dziesięcioletnich sadzonek. Takie drzewo przetwarza rocznie około 4800 kilogramów CO2 i produkuje 3500 kilogramów tlenu, co stanowi roczne zapotrzebowanie dla dziesięciu osób. Wyparowuje też do otoczenia do 450 litrów wody dziennie, co równa się pracy czterech lub pięciu klimatyzatorów, działających niemal przez całą dobę. Temperatura pod koroną dużego drzewa może być niższa nawet o kilka stopni.

Starodrzew ma znaczenie nie tylko przyrodnicze. Dla mieszkańców piękne stare drzewa, które w trudnych miejskich warunkach przetrwały wiele dekad, mają wartość sentymentalną. Ich rozmieszczenie w parkach ukazuje pierwotne założenia krajobrazowe tych miejsc, jest zachętą do poznawania historii Warszawy.

Metody pielęgnacji starych drzew

Niektóre ze starych drzew z powodu wieku czy warunków, w jakich rosną, mogą wymagać dodatkowego wsparcia. Eksperci dokładają wszelkich starań, aby zadbać o ich dobrostan. Jeśli drzewo nie przejdzie pomyślnie ekspertyzy, wdrażają metody pielęgnacji, np. zmieniają otoczenie drzewa, przycinają górną koronę lub robią wiązania, stawiają podpory. Następnie obserwują, jakie rezultaty przynoszą podjęte działania. Część takich zabiegów pielęgnacyjnych będzie można zobaczyć również podczas listopadowych spacerów.

Terminy edukacyjnych spacerów dendrologicznych organizowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

  • 10 listopada – Park Powstańców Warszawy (spotkanie przy pomniku Polegli Niepokonani)
  • 13 listopada – Park Morskie Oko (spotkanie przy pomniku Matejki)
  • 14 listopada– Park Arkadia (spotkanie przy przystanku autobusowym Królikarnia 02)
  • 16 i 21 listopada – Park Skaryszewski (spotkanie przy wejściu od strony ronda Waszyngtona)
  • 20 listopada – Park Praski (spotkanie od strony al. Solidarności)

Każdy ze spacerów rozpoczyna się o godzinie 10:00. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Pokaż inne artykuły