Jesienne nasadzenia bylin oraz roślin cebulowych przy ulicach

Trwają jesienne nasadzenia bylin oraz roślin cebulowych przy ulicach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Posadzimy ponad 112 tys. bylin oraz 260 tys. roślin cebulowych. Wiosną, podobnie jak w tym roku, będziemy mogli podziwiać piękne kompozycje roślin.

 WIOSNĄ WARSZAWA ZNÓW BĘDZIE PEŁNA KOLORÓW

Stanie się tak dzięki pracy naszych ogrodników, którzy obecnie sadzą byliny i rośliny cebulowe. Przy ulicach posadzimy 112 tys. bylin na powierzchni niemal 10700 m2 i 240 tys. roślin cebulowych na obszarze 6200 m2. Urozmaicone, kompozycje będziemy mogli podziwiać w rabatach bylinowych (z roślin wieloletnich), kwietnikach (z roślin jednorocznych) i kwietnikach hybrydowych, gdzie obok roślin jednorocznych zobaczymy rośliny wieloletnie.

Bogactwo kolorów i zaskakujące połączenia roślin – te cechy wyróżniają ukwiecenia w Warszawie, które są pieczołowicie projektowane przez ogrodników ZZW. W tym roku zróżnicowane formy ukwieceń, w których dominowały różne gatunki bylin czy traw ozdobnych budziły zachwyt mieszkańców i odwiedzających stolicę. Podziwialiśmy m.in. smukłe, białe ostróżki ogrodowe, kule czosnków ozdobnych (atrakcyjne również po przekwitnięciu), róż i purpurę jeżówki, werbeny patagońskiej czy gaury Lindheimera. Pracujemy nad tym, by w przyszłym roku rabaty bylinowe i kwietniki były równie zachwycające.

 NASZE KOMPOZYCJE SĄ ATRAKCYJNE PRZEZ CAŁY ROK

Do kompozycji roślinnych wybieramy gatunki bylin, które mają duże walory dekoracyjne, są wytrzymałe na niesprzyjające warunki klimatyczne, odporne na choroby i szkodniki i łatwe w pielęgnacji.

Nasze kompozycje zostały tak dobrane, aby rośliny były atrakcyjne cały rok. Na rabatach uzyskujemy efekt piętrowości dzięki temu, że wkomponowaliśmy w niektóre zestawy bylin krzewy ozdobne tj. lilaki i hortensje. Kwiaty hortensji będą atrakcyjne również zimą, a w połączeniu z trawami ozdobnymi będą wyglądały malowniczo na tle innych roślin.

W jednym z nowych zestawów roślin wieloletnich , jakie znajdą się na warszawskich ulicach ujrzymy następujące gatunki bylin kuklik w odm. ’Bel Blank’ o atrakcyjnych różowych kwiatach, orlik zwyczajny w odm. ‘Ruby Port’, okazała pluskwica groniasta o delikatnych białych kwiatach, bodziszek żałobny o czarnofioletowych lub czerwonobrunatnych kwiatach, gorysz alzacki w odm. ‘Iris’, przywrotnik ostroklapowy czy naparstnica rdzawa. Jest to zestawienie bylin w formie łąki kwietnej, którą będzie można zobaczyć w pełnej krasie od czerwca przyszłego roku przy ul. Madalińskiego i al. Niepodległości.

 BYLINY – ESTETYCZNE, EKOLOGICZNE I EKONOMICZNE

Dlaczego od kilku lat sadzimy byliny? To proste – bo mają wiele zalet, a walor dekoracyjny jest tylko jedną z nich. Są to rośliny wieloletnie, krótko lub długowieczne, które w większości zimują w gruncie (są również rośliny wieloletnie, np. dalie, które nie zimują w gruncie). Kwitną w czasie odpowiednim dla gatunku lub odmiany, a po przekwitnięciu wydają nasiona, następnie obumierają, czyli zasychają, po to, by w kolejnym sezonie wegetacyjnym ponownie wzrastać i wydać kolejne nasiona. Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka, a nawet kilkanaście lat!

Ponadto byliny nie wymagają systematycznej wymiany, jak rośliny jednoroczne (sezonowe) sadzone na kwietnikach, ani kosztownej pielęgnacji, jak trawniki, które trzeba intensywnie nawadniać i systematycznie kosić. Mimo początkowo dość wysokich kosztów zakupu roślin, utrzymanie rabaty bylinowej w kolejnych latach uprawy, gdy rośliny się rozrosną, jest tańsze niż pielęgnacja trawnika.

 

Pokaż inne artykuły