Wybraliśmy zwycięską różę w konkursie The Warsaw Rose Trials

 

Jak wybrać najwspanialszą róże?  Ogrodniczki i ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st Warszawy są wielkimi pasjonatami tych pięknych kwiatów, dlatego sześcioro z nich zostało zaproszonych do uczestnictwa w 2 edycji międzynarodowego konkursu róż – The Warsaw Rose Trials w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, którego finał odbył się 18 września. To była wyjątkowa okazja do poznania owoców pracy hodowców z różanego świata i wybrania tych najdoskonalszych. Które odmiany zachwyciły jurorów?

Sędziowie oceniali rośliny pod względem ich atrakcyjności, budowy kwiatów, zapachu i zdrowotności krzewów w ramach dwóch sekcji: zupełnie nowych odmian, które nie są dostępne w sprzedaży oraz róż będących na rynku już od kilku lat. Nasi eksperci podziwiali niezwykły wyścig kolorów, zapachów i pokrojów oraz pracę hodowców włożoną w selekcję odmian odpornych na choroby i szkodniki, co jest szczególnie ważne w doborach gatunkowych w zieleni miejskiej. Jury oceniało róże trzykrotnie – dwie oceny są dokonywane przez ekspertów z Polski, a ostatnia odbywa się w gronie międzynarodowym. Z trzech ocen wyliczono średnią punktów i na tej podstawie nagrodzono zwycięskie odmiany.

Najlepsi europejscy hodowcy

Największymi wygranymi w tegorocznym konkursie zostały odmiany róż pochodzące z hodowli niemieckiej firmy Kordes. Odmiana FEURIO® hodowli Kordesa zdobyła nagrodę główną The 2nd Warsaw Rose Trials – Bursztynową Różę. Nagrodę publiczności wśród odmian będących już na rynku zdobyła natomiast róża WELLENSPIEL®, również tego samego hodowcy.

Kilka nagród i wyróżnień zdobyły odmiany Martina Vissersa – hodowcy z Belgii. Jego róże doskonale sprawdziły się w naszym nieco chłodniejszym klimacie. Nagrodzono róże francuskie z hodowli Meillanda, brytyjskie Harknessa i niemieckie odmiany Tantaua. Docenione zostały również amerykańskie odmiany Weeksa, zgłoszone do konkursu przez szkółkę róż Hajdrowscy.

Międzynarodowy konkurs róż The Warsaw Rose Trials to jedyny taki konkurs w Polsce. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele World Federation of Rose Societies, organizatorzy konkursów różanych z Europy i hodowcy. Organizatorem wydarzenia jest Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Stowarzyszenie Hodowców Róż., a partnerami – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Związek Szkółkarzy Polskich.

Gdzie podziwiać róże w Warszawie?

Pole testowe róż tworzone w ramach konkursu w Ogrodzie Botanicznym PAN jest jedynym takim miejscem w Polsce stworzonym dzięki współpracy Ogrodu z Polskim Stowarzyszeniem Hodowców Róż. Co roku możemy tam oglądać najnowsze hodowlane odmiany zgłoszone do konkursu.

Jednak najpiękniejsze odmiany czołowych światowych hodowców róż możemy podziwiać nie tylko w Ogrodzie Botanicznym, ale także w wielu innych miejscach w Warszawie. Ostatnie lata to renesans tych wspaniałych i zmysłowych kwiatów w stolicy. Nasi ogrodnicy sadzą je w wielu miejscach – w pasach zieleni przyulicznej, w parkach oraz na skwerach i zieleńcach. Zachwycające kompozycje różane możemy podziwiać m.in. w Parku Skaryszewskim, w Ogrodzie Saskim, w Parku Żeromskiego, Praskim czy Powstańców Warszawy. W stołecznych parkach możemy znaleźć cały różany przekrój – róże pnące, pienne, rabatowe, parkowe, wielkokwiatowe, okrywowe. Znajdziemy tam też m.in. baśniową różę Braci Grimm z nagrodzonej szkoły Kordesa, o której pisaliśmy w poście.

O różach uprawianych na terenach zieleni warszawskiego Zarząd Zieleni można poczytać w naszym cyklu #WarszawskieRóżeZZW.

 

Fot. Jarosław Deluga
Pokaż inne artykuły