Rozpoczęliśmy rozbetonowanie ulicy Targowej

 

Rozpoczęliśmy ekologiczną transformację ulicy Targowej! Zarząd Zieleni m.st. Warszawy realizuje projekty rozpłytowań i nasadzeń przy głównej ulicy Pragi-Północ. Na razie prace obejmą wyłącznie stronę z numerami parzystymi, na odcinku od ul. Kijowskiej do placu Wileńskiego. Prace prowadzimy w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Zielona Targowa”.

„Zielona Targowa” jest jednym z trzech tego typu projektów budżetu obywatelskiego dot. rozbetonowania miasta, które realizujemy w tym roku. Celem jest poprawienie komfortu życia mieszkańców Warszawy, zapewnienie im czystego, zdrowego otoczenia, a także przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i przystosowanie do tych, które już zachodzą. Dlatego rozbetonowujemy miasto w wybranych lokalizacjach, likwidując niepotrzebne powierzchnie utwardzone, dzięki czemu zwiększamy powierzchnię biologicznie czynną w stolicy.  W miejscach, w których zostaną zdjęte płyty, możemy posadzić krzewy i byliny, a także niskie żywopłoty.

Zazielenienie stolicy odbywa się też z udziałem stworzonego przez warszawski Zarząd Zieleni Zielonego Funduszu dla Warszawy. Jest to platforma działań, która powstała po to, by przedsiębiorcy mogli wspierać inicjatywy zazielenienia Warszawy, zaangażować się w dbanie o zrównoważony rozwój miasta. Partnerem otwierającym współpracę z funduszem jest firma innogy Polska z Grupy E.ON, dzięki któremu w przyszłym roku rozbetonujemy 250 m2 stolicy.

Rozbetonowanie ZZW na Pradze Północ

Lokalizacją na Pradze-Północ, która przechodzi ekologiczną transformację, jest ulica Targowa. Na odcinku od ul. Kijowskiej do placu Wileńskiego, po stronie numerów parzystych, zaczęły się prace przygotowujące ulicę do nasadzeń. Pracownicy Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg rozpoczęli właśnie rozpłytowanie ulicy. Usunięte zostały płyty betonowe i podbudowy. Nisze, które powstały, będą wypełniane ziemią urodzajną. Zakończenie prac związanych z rozbetonowaniem w tym miejscu jest planowane przed końcem października, by warszawskie ogrodniczki i ogrodnicy jeszcze w tym roku zdążyli posadzić byliny i krzewy.

Zakończenie wszystkich prac w tym miejscu jest planowane na połowę listopada.

W miejscach przeznaczonych na zieleń warszawscy ogrodnicy nasadzą drzewa, krzewy i byliny:

  •  30 grusz drobnoowocowych
  •  212 clematisów (odmiana Praecox)
  • 671 jaśminowców (odmiana Biały Karzeł)
  •  622 kocimiętki (odmiana Nepeta, nie wabiąca tak silnie kotów)
  •  234 wydmuchrzyce
  •  246 irgi
  •  582 róże (odmiana Rote Hannover)

Rozpłytowanie w innych lokalizacjach

Akcja rozbetonowywania będzie kontynuowana, o czym będziemy Was na bieżąco informować. Pozostałe dwa projekty, które realizujemy we współpracy z mieszkańcami to „Zieleń zamiast betonu” na Ursynowie i „Wielkie rozpłytowanie – więcej zieleni mniej betonu” na Pradze-Południe.

 

 

Pokaż inne artykuły