Pawilon Edukacyjny Kamień i zieleń wokół budynku

Ekojesień w nowym centrum Dzielnicy Wisła

W sezonie jesiennym Dzielnica Wisła nie zwalnia tempa w organizacji ekologicznych wydarzeń dla mieszkańców. Już od najbliższego weekendu, 16-17 października, w  Pawilonie Edukacyjnym Kamień będzie można poznać sposoby na ekologiczne działania w życiu codziennym. Warsztaty w duchu „zero waste”, spacery przyrodnicze, gry czy spotkania z ekspertami to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji.

Pawilon edukacyjny Kamień to nowe centrum Dzielnicy Wisła i jednocześnie główny punkt edukacji ekologicznej warszawskiego Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Nadwiślański obiekt, który oficjalnie został otwarty w lipcu 2020, już otrzymał wiele wyróżnień, w tym nominacje do prestiżowej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Roche. Co jednak najważniejsze, warszawiacy i warszawianki zyskali nowe miejsce na mapie Warszawy, które jest niewyczerpanym źródłem ekologicznych inspiracji.

Idealna przestrzeń na ekologiczne warsztaty

Pawilon zlokalizowany jest między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie, tuż obok mostu Gdańskiego. Obiekt o nietypowym kształcie kamienia polodowcowego ma dwie kondygnacje oraz otwarty przeszklony front z widokiem na okoliczne łąki i lasy, co umożliwia podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Edukacja ekologiczna w takiej przestrzeni to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Jesienna oferta wydarzeń

Jesienny harmonogram wydarzeń to nowe tematy spotkań, a także koncerty, animacje, gry i warsztaty. Na uczestników czekają wydarzenia, podczas których mogą ciekawie spędzić czas, ale przede wszystkim mają okazję do kształtowania ekologicznych postaw i umiejętności. Każda sobota w nadwiślańskim pawilonie to np. świetna okazja do rozwijania swoich zdolności manualnych w duchu „zero waste”. Podczas rękodzielniczych warsztatów będzie można m.in. konstruować budki dla ptaków i przy okazji dowiedzieć się, jak chronić skrzydlatych mieszkańców stolicy, twórczo przerabiać rzeczy z drugiej ręki zdobiąc je metodą eco printingu, która polega na wykorzystaniu właściwości barwiące roślin, a także wykonać ozdoby do domu już na święta. Można też nauczyć się robić woskowijki, które są w 100% biodegradowalne, naturalne i ekologiczne.

Z kolei sobotnie popołudnia to dobra pora na rozrywki intelektualne, a więc szachy. Fundacja Inicjatyw Niebanalnych, po całym sezonie szachowym na bulwarach, przenosi się do Kamienia. Gra w szachy jest eko – wystarczy tylko plansza, pionki i umysły uczestników.

Nie zapomniano również o tych, którzy stawiają na całkowity relaks. Na nich czekają koncerty z użyciem mis i gongów tybetańskich. W muzyczną podróż można wyruszyć w każdą niedzielę. Dzięki przeszklonej ścianie można w cieple, a jednak z wrażeniem przebywania na łące i w otoczeniu drzew zatopić się w relaksujących umysł dźwiękach. A to nie koniec jesiennych propozycji w Kamieniu.

Warsztaty dendrologiczne, porady ogrodnicze i wymiana roślin 

W myśl popularyzowania działań podnoszących świadomość ekologiczną i przyrodniczą warszawiaków i warszawianek w dniach 19-21 października przewidziano w Kamieniu warsztaty dendrologiczne, zajęcia z poradnictwa ogrodniczego, a także możliwość wymiany roślin.

Co więcej, 19 października w ramach współpracy z Muzeum Warszawy, odbędzie się spacer pod hasłem „Jak powraca las”, który poprowadzi dendrolog z Zarządu Zieleni m.st Warszawy. Uczestnicy dowiedzą się, jak drzewa w lesie łęgowym przygotowują się do zimy, jak można je chronić i jak im pomagać. Natomiast w czwartek, 21 października, Dzielnica Wisła zaprasza mieszkańców stolicy na warsztaty o roli przydomowych nasadzeń i ich pielęgnacji. Będzie można skorzystać z porad ogrodniczki, a także skorzystać z wymiany roślin i odebrać kwiaty wysadzane obecnie z warszawskich kwietników.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Pawilonie Edukacyjnym Kamień można znaleźć na profilu Pawilonu Edukacyjnego Kamień na Facebooku. Warsztaty są bezpłatne, jednak na część z nich obowiązują zapisy.

 

Pokaż inne artykuły