Nasi ogrodnicy szkolili się u światowej sławy eksperta od bylin Noela Kingsbury’ego

Nasi ogrodnicy szkolili się u światowej sławy eksperta od bylin Noela Kingsbury’ego. Dzięki temu „zielony trend” sadzenia bylin rozwija się w Warszawie z roku na rok, a kwietne rabaty wyróżniają się bogactwem kolorów i gatunków roślin.

„ZARAZIŁ NAS PASJĄ KOMPONOWANIA ROŚLIN I NIE CHCEMY WYZDROWIEĆ!”

Tworzenie kompozycji kwiatowych jest pasją naszych ogrodników. Do odważnego i innowacyjnego zastosowania bylin w nasadzeniach w Warszawie zachęcił ogrodników ZZW Noel Kingsbury, brytyjski ogrodnik, projektant ogrodów, autor wielu książek na temat ogrodnictwa. Kingsbury oraz inny uznany, holenderski ogrodnik Piet Oudolf, są prekursorami ruchu „New Perennials”, który zwraca się ku dzikiej przyrodzie i rodzimym gatunkom, jednocześnie kładąc nacisk w tworzonych kompozycjach na formę i strukturę roślin.

Szkolenie przeprowadzone w 2018 r. przez Noela Kingsbury’ego było świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat doboru bylin w zieleni miejskiej i tego, jak poszczególne grupy tych roślin zachowują się w dłuższym okresie. Warsztaty odbyły się w siedzibie ZZW, a część praktyczna w szkółce bylin Marcinkowskich przy ul. Szeligowskiej na Bemowie. Gościem, a jednocześnie współorganizatorem była Natalia Marcinkowska. – Noel zaraził nas swoją pasją komponowania roślin i nie chcemy wyzdrowieć! – podkreśla Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, Główny Specjalista w Dziale Koordynacji Ogrodniczej ZZW. – Pokazał nam, jak duże są możliwości kompozycji roślin i że nie ma w tym ograniczeń gatunkowych. Ogrodników ograniczają tylko warunki do życia dla roślin – dodaje.

Nasi eksperci mogli korzystać z opracowania „Byliny w zieleni miejskiej” przygotowanego na podstawie prac i doświadczeń Noela Kingsbury’ego dla podobnej jak Warszawa strefy klimatycznej, czyli dla Łotwy, Litwy i Estonii. Opracowanie i dobór gatunkowy roślin przygotowany przez Kingsbury’ego były pomocne w przygotowaniu przetargu ZZW na sadzenie bylin w 2018 r. Ogrodnicy ZZW przeanalizowali wszystkie rośliny i wybrali te, które najlepiej mogą się rozwijać na terenach zarządzanych przez naszą jednostkę. Warto podkreślić, że ogrodnicy korzystali również z publikacji Kingsbury’ego i Oudolfa. Działania te zapoczątkowały kolejny „zielony trend” w Warszawie, którego efekty możemy podziwiać co roku na stołecznych ulicach.

BYLINY WZBOGACAJĄ KWIETNIKI W WARSZAWIE

Rabaty kwietne są atrakcyjne i różnorodne, ponieważ nasi eksperci postawili na system hybrydowy, czyli łączenie roślin jednorocznych z bylinami. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają nam uzyskać efekt zaskoczenia dzięki zmieniającym się w czasie ciekawym formom i barwom rabat.

W tym roku na rabatach mogliście zaobserwować m.in. przekwitnięte kule czosnku ozdobnego (𝘈𝘭𝘭𝘪𝘶𝘮 𝘴𝘱.), który celowo pozostawiony wprowadza nową formę dekoracyjną. W niektórych donicach posadziliśmy zioła, np. miętę pieprzową, melisę lekarską czy nachyłek barwierski.

Więcej nt. bylin i letnich ukwieceń – link tu.

 

Pokaż inne artykuły