Kamień z nominacją do nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe’a

 

Nadwiślański pawilon edukacyjny projektu eM4 Pracownia Architektury Brataniec powalczy o nagrodę dla najwybitniejszych nowych realizacji architektonicznych w Europie.

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych na świecie. Została ufundowana w 1987 przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie. Przyznawana jest co dwa lata europejskim architektom za ich wkład w rozwój najwyższej jakości architektury i urbanistyki. W 2015 roku pierwszy raz w historii laureatem został polski budynek – filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Ideą warszawskiego pawilonu edukacyjnego Kamień jest przybliżenie bogactwa nadwiślańskiej przyrody mieszkańcom poprzez jego wyjątkową architekturę i działalność edukacyjną. Bryła budynku przypomina swoją formą kamień polodowcowy, który można spotkać nad Wisłą, a w pełni przeszklony front otwiera Kamień na okoliczne łąki i lasy, zacierając granicę pomiędzy architekturą a naturą. Terenu wokół pawilonu został zagospodarowany, tak aby stworzyć przestrzeń zachęcająca do spędzania czasu i odkrywania nadwiślańskiej przyrody.

Do nagrody Mies van der Rohe Award 2022 zostały nominowane również inne warszawskie realizacje: stacje metra na Woli, ZODIAK – warszawski pawilon architektury oraz kompleks P4. W styczniu międzynarodowe jury ogłosi tzw. krótką listę nominowanych, a zwycięzcę poznamy w kwietniu 2022 roku. Nominację dla Kamienia można znaleźć na oficjalnej stronie nagrody.

Kamień – nowy punkt na ekologicznej mapie Warszawy

Pawilon edukacyjny Kamień to główny punkt edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i nowe centrum Dzielnicy Wisła. W Kamieniu uczymy o bogactwie nadwiślańskiej przyrody, wspieramy zielone inicjatywy mieszkańców oraz współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami naukowymi. Wzmacniamy świadomość ekologiczną małych i dorosłych mieszkańców. Tu edukacja przyrodnicza odbywa się w terenie wśród niezwykłej przyrody nadwiślańskiego obszaru Natura 2000.

Budowa pawilonu zwieńczyła realizację projektu Life+ WislaWarszawska.pl. Pawilon został oficjalnie otwarty w lipcu 2020 r., jednak z powodu pandemii COVID-19 jego działalność została ograniczona. W sezonie 2021 otworzyliśmy Kamień dla wszystkich Warszawiaków i różnorodnych ekologicznych inicjatyw. Szczegóły na temat działalności Kamienia i aktualnych zielonych wydarzeń #wKamieniu znajdziecie na profilu: Kamień. Pawilon edukacyjny.

Pokaż inne artykuły