Nowy, naturalny i pełen zieleni plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty

Nowy, naturalny i pełen zieleni plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty. Witamy pierwszych gości i życzymy udanej zabawy. Pełne zieleni miejsce rodzinnych spotkań, przybliży przyrodę dzieciom poprzez bezpośredni z nią kontakt i zabawę. Ważnym akcentem są tu edukacja ekologiczna i nawiązanie do historii tego terenu, czyli krajobrazu wsi Służew. Dzieci z pobliskich osiedli mogą z niego korzystać oraz czerpać inspirację podczas lekcji przyrody w terenie. Rodzice i osoby starsze pragnące odpocząć od wielkomiejskiego hałasu wśród drzew, również znajdą tu coś dla siebie.

Plac zabaw pod względem formy i kolorystyki doskonale wpisuje się w pejzaż parku. Ma on charakter naturalny – nie znajdują się tutaj żadne sztuczne materiały i nawierzchnie, wyposażenie oraz urządzenia zabawowe wykonane są z drewna.

Bujna, nowa zieleń na terenie placu zabaw

Teren placu zabaw jest pełen zieleni – posadziliśmy tysiąc krzewów m.in. derenie, porzeczki, agrest, leszczyny i tawuły. Pojawiło się również ok. 1,3 tys. bylin, m.in. podgryczniki, złocienie, dzwonki, chabry, konwalie, jeżówki, bodziszki, rumianki, jasnoty, maki, bylice, malwy i niezapominajki. Pojawiła się tu również młoda jabłoń i śliwa, które pięknie zakwitną wiosną.

Dwie strefy dla dzieci w różnym wieku oraz ścieżka edukacyjna

Plac zabaw podzielony został na dwie strefy: „W starym ogrodzie” oraz strefę sprawnościową, które zostały połączone ścieżką edukacyjną dedykowaną przyrodzie parku. Znajdują się tu tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci będą mogły poznać rodzime gatunki ptaków i drzew, a także dowiedzieć się, jaki jest czas trwania rozkładu poszczególnych odpadów. W obu strefach postawiliśmy ławki, na których będzie można odpocząć po intensywnej zabawie.

Strefa „W starym ogrodzie” – tak nazywa się część przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Strefa zlokalizowana jest w obrębie pozostałości dawnego sadu i nawiązuje do krajobrazu wsi Służew. Znajdują się tu atrakcyjne drewniane elementy, np. mini domek zabawowy w stylu dawnej zabudowy wiejskiej tych okolic, szałasy wiklinowe, urządzenia do zabawy piaskiem czy naturalne kłody i pniaki. Dzieci mogą się pobawić na huśtawkach albo odpocząć z rodzicami na hamakach.

Strefa „Sprawnościowa” – przeznaczona jest głównie do wypoczynku czynnego dla dzieci w różnym wieku, zwłaszcza tych powyżej szóstego roku życia. W obrębie polany została zlokalizowana część przeznaczona na bardziej  aktywne formy spędzania czasu. Znajdziemy tu przede wszystkim urządzenia do zabaw zręcznościowych, np. „małpi gaj” zbudowany z połączonych belek i lin służących do wspinania, zjeżdżalnię, tunele, huśtawki czy mostki.

– – – – –
Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska stanowi zrealizowany przez Zarządu Zieleni m.st. Warszawy projekt z Budżetu Obywatelskiego pn. „Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka” (nr.1325).  Na projekt zagłosowało niemal 11 tys. warszawiaków i warszawianek.

 

Pokaż inne artykuły