W koronach miasta – wyjątkowe spacery dendrologiczne po warszawskich parkach

 

Rusza cykl „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”. Warszawscy ogrodnicy i dendrolodzy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego opowiedzą mieszkańcom o współtworzonej przez drzewa architekturze parków oraz o ich roli w miejskim ekosystemie. Na pierwszy spacer zapraszamy mieszkańców już 29 sierpnia do Parku im. marsz. E. Rydza-Śmigłego.

Spacery dendrologiczne po wybranych warszawskich parkach, które odbywać się będą w każdą kolejną niedzielę  od 29 sierpnia do 24 października br., każdorazowoo godz. 12.00 – poprowadzą wspólnie eksperci Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. To już kolejna edycja edukacyjnego cyklu „W koronach miasta”, uruchomionego przez ZZW jeszcze w 2019 r., który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony warszawianek i warszawiaków. W poprzednich latach mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w spacerach dendrologicznych po lesie łęgowym położonym nad Wisłą w obszarze Natura 2000, a w ramach #KinoZZW obejrzeć filmy poświęcone warszawskim drzewom, które dostępne są obecnie na naszej stronie. Ukazały się również broszury edukacyjne na temat drzew i wpływu, jaki wywierają na przestrzeń miejską, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców stolicy.  Atrakcyjna oferta w ramach tegorocznej edycji cyklu „W koronach miasta” jest efektem owocnej współpracy warszawskiego Zarządu Zieleni i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Drzewa – najważniejszy element parku

 Będąc drzewoznawcą zawsze zwracam uwagę na drzewa, bo to właśnie one tworzą architekturę parku. Zamykają i otwierają widoki, są jego najważniejszym elementem. Do tego jeszcze zmiennym w czasie! Pomysł cyklu spacerów powstał z prostego powodu – z miłości do Warszawy. Zależy nam, aby była ładniejsza, aby mieszkańcy rozumieli i szanowali istniejące parki oraz postulowali zakładanie nowych – mówi Jacek Borowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, emerytowany profesor SGGW w Warszawie.

Warszawa może poszczycić się imponującą liczbą parków – jest ich w stolicy aż 86, z czego 32 opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Warszawskie drzewa, również te, które stanowią element poszczególnych założeń parkowych, pełnią znaczącą  rolę w działaniach podejmowanych przez m.st. Warszawę w zakresie mitygacji (działania mające na celu ograniczanie skali globalnego ocieplenia oraz jego skutków) oraz adaptacji do zachodzących zmian klimatycznych. Ponadto, parki współtworzą klimat miasta: stanowią oazy wyciszenia i spokoju wśród wielkomiejskiego zgiełku, a rosnące w nich drzewa są wręcz „fabryką tlenu”. Parki pełnią także ważną funkcję przyrodniczą i estetyczną. Kształtują wrażliwość na piękno przyrody i architekturę krajobrazu, są również ostoją różnorodności biologicznej –  domem dla tysięcy organizmów roślinnych i zwierzęcych.

Unikalna historia warszawskich parków i drzew

Uczestnicy spacerów dendrologicznych będą mogli  dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób projektanci oraz ogrodnicy tworzyli i nadal tworzą charakter danego parku oraz jakim zmianom wraz z upływem czasu ulegały te tereny zieleni miejskiej. To również okazja, by poznać unikalną opowieść o wybranych drzewach – ważnych „gospodarzach” warszawskich parków, które współtworzą historię stolicy. Podczas wędrówek pod przewodnictwem ekspertów mieszkańcy stolicy będą mogli poznać wyjątkowe drzewa – pomniki przyrody czy dowiedzieć się więcej o ciekawych gatunkach drzew rosnących w Warszawie.

Spacery dendrologiczne odbędą się w wybranych parkach położonych w czterech dzielnicach Warszawy – Śródmieściu, Mokotowie, Pradze, Żoliborzu. Do programu spacerów włączono również tereny z zielenią przyuliczną wzdłuż Alej Ujazdowskich, al. Szucha i ul. Pięknej. Poza parkami Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opiekuje się bowiem 74 skwerami oraz ponad 1300 ha zieleni przyulicznej.

Program „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”:

29 sierpnia | Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego | Śródmieście

Miejsce spotkania: Wejście do parku Edwarda Rydza-Śmigłego róg ul. Rozbrat i ul. Szarej, blisko znajduje się przystanek autobusowy Śniegockiej 01 (autobusy 108,109, 162, 171)

5 września | Park Pole Mokotowskie | Ochota / Mokotów
Miejsce spotkania: Wejście do parku od strony skrzyżowania Alej Niepodległości z ul. Stefana Batorego, dojazd metrem (stacja Pole Mokotowskie) lub autobusami 119, 167, 174 (przystanek Pole Mokotowskie 01).

12 września | Park Morskie Oko | Mokotów
Miejsce spotkania: Przy pomniku Jana Matejki przy ul. Puławskiej, bliżej skrzyżowania z ul. Morskie Oko. Dojazd tramwajem 4, 10, 14, 15, 18, 35 lub autobusem 222 (przystanek Morskie Oko).

19 września | Park Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego | Praga-Południe
Miejsce spotkania: Wejście do parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona i pomnika Ignacego Jana Paderewskiego.
Blisko znajduje się stacja metra Stadion Narodowy, przystanek tramwajowy i autobusowy Rondo Waszyngtona.

26 września | Ogród Krasińskich | Śródmieście
Miejsce spotkania: Wejście do ogrodu od strony placu Krasińskich na Starówce, znajdujące się przy przystanku autobusowym (autobusy 116, 178, 180, 503, 518) i ul. Długiej.

3 października | Park Ujazdowski | Śródmieście
Miejsce spotkania: Wejście do parku Ujazdowskiego od strony placu Na Rozdrożu i Alej Ujazdowskich. Dojazd: przystanek autobusowy Plac Na Rozdrożu.

10 października | Park im. S. Żeromskiego | Śródmieście
Miejsce spotkania: Wejście do parku Stefana Żeromskiego od strony placu Wilsona. Dojazd metrem, tramwajem lub autobusami – przystanek Plac Wilsona.

17 października | Park im. gen. G. Orlicz-Dreszera | Mokotów
Wejście do parku Dreszera od ul. Puławskiej. Najbliższy przystanek tramwajowy Park Dreszera (tramw. 4, 10, 14, 15, 18, 35) lub autobusowy (141, 172, 222).

24 października | Zieleń przyuliczna jako ważny element krajobrazu miasta | Śródmieście
Miejsce spotkania: przed kawiarnią Rozdroże, u zbiegu ulicy Agrykola, alei Szpitala Ujazdowskiego i Alej Ujazdowskich.

 

Spacery dendrologiczne są bezpłatne i będą odbywać się w każdą niedzielę, od 29 sierpnia do 24 października, o godzinie 12:00.

Link do wydarzenia na Facebooku.

 

Spacer

Pokaż inne artykuły