Warszawskie Róże ZZW: przedstawiamy komandoskę – różę pomarszczoną

 

Rosa rugosa ‘Pink Grootendrost’ to roślina o delikatnych, jasnoróżowych, lekko pachnących kwiatach. Ostatnie lata to wielki renesans róż w stolicy – co jest m.in. zasługą ogrodników warszawskiego Zarządu Zieleni. Zapraszamy do ogrodu zmysłów w ramach cyklu #WarszawskieRóżeZZW i poznania jednej z komandosek.

 

Warszawskie róże ZZW – przed Państwem: KOMANDOSKA. Rosa rugosa ‘Pink Grootendorst’

Ta różana piękność rośnie w Ogrodzie Krasińskich, podobnie jak bohaterka pierwszej części naszego cyklu – róża francuska. Rozkwita od czerwca do sierpnia w zacisznym zakątku przy Pałacu Krasińskich. Posadzona została podczas rewaloryzacji parku w 2014 r. Odmianę odkrył holenderski hodowca F.J. Grootendorst w 1923 r.

Róża ma kwiaty o poszarpanych brzegach płatków przypominające goździki. Wygląda olśniewająco, tworząc zwarte, trudne do przebycia żywopłoty różane. Kwiaty ma niewielkie o średnicy 3-4 cm jednak pełne, z ząbkowanymi płatkami luźno wypełniającymi kwiatostan. Liście są duże, soczyście zielone, błyszczące i dekoracyjne, gęsto rozmieszczone na pędach.

Róża ta jest prawdziwą komandoską – odporna na mróz i choroby, dobrze znosi krótkotrwałe susze, a zacienienie nie jest jej straszne, tak jak i słabsze gleby.

Parki historyczne takie jak Ogród Krasińskich, w którym spotkać można Rosa rugosa ‘Pink Grootendorst’ – są pod opieką konserwatora zabytków i wymagają wyjątkowej dbałości o ich estetyczny wygląd. Więcej o kwietnikach, które podkreślają układ przestrzenny tego parku dowiecie się z naszego tekstu z cyklu #WarszawskieParkiZZWlink tu.

 

– – – – –

Cykl „Warszawskie Róże ZZW” – (2) KOMANDOSKA | RÓŻA POMARSZCZONA | Rosa rugosa ‘Pink Grootendrost’

Cykl „Warszawskie Róże ZZW” to miniprzewodnik, dzięki któremu poznacie bliżej te wyjątkowe kwiaty oraz miejsca, w których możecie je spotkać podczas spacerów po Warszawie.

Od róż trudno oderwać wzrok – tak bardzo urzekają kolorem, formą i oczywiście zapachem. Ponadto są wszechstronne – mogą być żywopłotem, pnączem, małym drzewkiem i wielkim krzewem. Kwiaty te są również świetnym schronieniem dla ptaków i owadów. Odmiany stosowane przez ogrodników warszawskiego Zarządu Zieleni mają wiele zalet – kwitną długo i zachwycająco, wabią swoimi kolorami i zapachami.

Do tej pory w cyklu „Warszawskie Róże ZZW”:

(1) WETERANKA | RÓŻA FRANCUSKA | Rosa gallica ‘Officinalis’ – link tu.

 

 

 

Pokaż inne artykuły