Wizualizacja parku linearnego Suwak na Służewcu

Park Linearny Suwak – nowa zielona przestrzeń dla mieszkańców

Share

Powstanie nowy Park Linearny Suwak. Jeszcze w lipcu ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców. Niezagospodarowany dotąd teren położony wzdłuż linii kolejowej, w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby mieszkańców, stanie się pełnym zieleni miejscem rekreacji i wypoczynku ze ścieżką rowerową.

Jeszcze w roku 2021 zostanie wykonany projekt Parku Linearnego Suwak, rozpoczęcie prac budowlanych planujemy w roku 2022, a ich zakończenie – latem 2023 r.

Zależy nam, by przyszły Park Linearny Suwak zaspokajał potrzeby różnych grup mieszkańców, w tym pieszych, rowerzystów, rodzin z dziećmi czy seniorów. Dbając o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników tej przestrzeni wyraźnie rozdzielimy alejki dla spacerowiczów i ścieżkę rowerową żywopłotem z krzewów liściastych, zamontujemy także oświetlenie na terenie parku.

W ramach realizacji projektu teren przyszłego parku w pierwszej kolejności zostanie uporządkowany. Obecnie teren między blokami, biurowcami i hotelem a linią kolejową przy ul. Suwak jest zaniedbany, należy usunąć m.in. pozostałości po ogródkach działkowych, ogrodzenia, fundamenty i starą altanę letniskową. Docelowo teren przyszłego Parku Linearnego Suwak o pow. 20 tys.m2 – stanie się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, gdzie będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku.

PARK LINEARNY SUWAK – NOWE ALEJKI I ŚCIEŻKA ROWEROWA

Na terenie parku zbudujemy alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżkę rowerową – rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych.

Alejki zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku, od strony budynków położonych nieco wyżej, a osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach i seniorzy będą mogli skorzystać z pochylni. Po spacerze użytkownicy parku odpoczną na jednej z 60 ławek, drewnianych leżakach czy hamakach. Zamontujemy oświetlenie, więc w nocy teren będzie bezpieczniejszy niż obecnie.

Ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Ścieżka będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy ul. Woronicza. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat.

PARK LINEARNY SUWAK – NOWE DRZEWA I KRZEWY

Bardzo istotnym elementem nowego zagospodarowania tego terenu będzie zieleń. Planujemy posadzenie 50 drzew (w tym 25 owocowych), o obwodach 16 i 18 cm, z gatunków: klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia. Kwitnące drzewa owocowe będą cieszyły oczy mieszkańców, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą.

Użytkowników parku będą otaczały krzewy (na powierzchni 4200 m2) – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Posadzimy również byliny i trawy (na powierzchni ponad 3000 m2). Przewidziano gatunki roślin, które będą zachwycały wyglądem i zapachami – m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych oko będą cieszyć: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Nad runem z bluszczem pospolitym będzie można się przejść pomostem.

PARK LINEARNY SUWAK – NOWA ŁĄKA KWIETNA I OGRODY DESZCZOWE

Warto podkreślić, że w parku wysiejemy łąkę kwietną, która będzie oazą dla zapylaczy – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.

Naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, które obsadzimy roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania.

PARK LINEARNY SUWAK – FUNKCJA EDUKACYJNA

Każdy, kto będzie chciał się dowiedzieć więcej na temat przeszłości Służewca, zaczerpnie tę wiedzę z tablic informacyjnych, których treść będzie nawiązywać do powojennej historii tego dawniej rolniczego obszaru, zaczynającej się w 1951 r., gdy rząd PRL podjął decyzję o utworzeniu tzw. Służewca Przemysłowego.

– – – – – –

Warto zaznaczyć, że utworzenie Parku Linearnego Suwak stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom warszawianek i warszawiaków, inicjatywę zgłaszały m.in. Stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” czy Fundacja „Rodzic w mieście”. Park budowany będzie w ramach zadania inwestycyjnego „Parki linearne”, na które Rada m.st. Warszawy przyznała 8 mln zł.

 

Pokaż inne artykuły