Onętki w odmianie czekoladowej na rabacie w Parku Skaryszewskim

„Kosmos czekoladowy”, czyli Warszawianka w Parku Skaryszewskim

Najsłodsze miejsce w Warszawie. Oczywiście na Kamionku! I nie tylko dlatego, że właśnie tu, na ulicę Zamoyskiego, 90 lat temu Jan Wedel przeniósł słynną Fabrykę Czekolady E. Wedel. Zapraszamy na absolutnie niezwykłą! czekoladę do Parku Skaryszewskiego. Rozejrzycie się i poczujcie ten pyszny zapach.

Ponoć Jan Wedel zwykł przesiadywać na ławce w Parku Skaryszewskim i spoglądać na dzieło swojego życia, a przy wejściu do parku stała niegdyś budka z czekoladą. Dzisiaj słodką woń warszawskiej czekolady odnajdziecie wśród… roślin! Na sezon letni w Parku Skaryszewskim przygotowaliśmy coś zupełnie nowego – kwiaty o pięknej czekoladowej barwie, a nawet… czekoladowym zapachu!

CZEKOLADOWA KWIETNA PIĘKNOŚĆ W PARKU SKARYSZEWSKIM

Nowością jaką chcielibyśmy zaprezentować jest onętek w odm. czekoladowej (Cosmos atrosanguineus). „Kosmos czekoladowy” to roślina o niezwykłym purpurowo-brązowym zabarwieniem płatków, które mają piękną, aksamitną fakturę i w dodatku pachną czekoladą z nutą wanilii.

Kosmos, potocznie zwany WARSZAWIANKĄ, jest rośliną mało wymagającą, pochodzącą z Ameryki Środkowej, lubiącą stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Niestety, ciężko jest jej przetrwać mroźne polskie zimy, z tego względu w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Dla posiadaczy tarasów czy balkonów jednak dobra informacja – czekoladową odmianę kosmosu można uprawiać w donicach. Jednak należy pamiętać, że na zimę należy przenieść roślinę do chłodnego garażu lub piwnicy, aby nie zmarzła i przeszła w stan spoczynku. Wtedy jest szansa, że przetrwa i zakwitnie w następnym roku.

CO JESZCZE ZDOBI LETNIE KOMPOZYCJE KWIATOWE W PARKU SKARYSZEWSKIM?

Na osi głównej – begonia stale kwitnąca z grupy Big w odm. ‘Pink’ (Begonia semperflorens Big ‘Pink’) podsadzona obwódką z kraglatki powabnej w odm. ‘Green’( Alternanthera ficoidea ‘Gren’), przy rabatach półkolistych – rośliny w formie hybrydowej (rośliny wieloletnie posadzone z roślinami jednorocznymi): ostróżka ogrodowa w odm. ‘Lilac Blue Bicolor’ (Delphinium cultorum ‘Lilac Blue Bicolor’), jeżówka purpurowa w odm. 'Baby Swan Pink’ (Echinacea purpurea 'Baby Swan Pink’), szałwia omączona w odm. 'Victoria Blue’ (Salvia farinacea 'Victoria Blue’), ostnica obca w odm. ‘Pony Tails’ ( Stipa tennuissima ‘Pony Tails’), onętek w odm. czekoladowej ( Cosmos atrosanguineus) oraz obwódka z kraglatki powabnej w odm. ‘Green’( Alternanthera ficoidea ‘Gren’) nadająca ramę tej kompozycji.

Przy pomniku House’a – posadziliśmy rośliny w formie łąki kwietnej. Gatunki: rozplenica perłowa w odm. 'Purple Majesty’ (Pennisetum glaucum 'Purple Majesty’), werbena patagońska (Verbena bonariensis), dalia w odm. ‘Friquolette’ (Dahlia ‘Friquolette’) zwana georginią, dalia (Dahliax hybrida dahlegria ’ Pink Flame’), szałwia omączona (Salvia farinacea), osteospermum (Osteospermum ecklonis 'Cinnamon’) potocznie zwane Osteo czy stokrotką afrykańską, wiecznik kulisty (Gomphrena globosa), złocień krzewiasty w odm. ‘Pink’ (argyranthemum frutescens 'Pink’), ostnica obca w odm. ‘Pony Tails’ (Stipa tennuissima ‘Pony Tails’)

Przy rzeźbie „Kąpiąca się” – rośnie: wiecznik kulisty (Gomphrena globosa), ostróżka ogrodowa w odm. ‘Lilac Blue Bicolor’ (Delphinium cultorum ‘Lilac Blue Bicolor’), onętek w odm. czekoladowej (Cosmos atrosanguineus) oraz gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri).

 

 

Pokaż inne artykuły