Ludzie wypoczywają na plaży nad Jeziorkiem Czerniakowskim

Zachęcamy do ochłody przy stawach i fontannach, na Bulwarach oraz w Jeziorku Czerniakowskim

Lato w pełni, a w Warszawie kolejna fala upałów. Zachęcamy do ochłody przy stawach i fontannach na terenach administrowanych przez warszawski Zarząd Zieleni. Wielbicieli kąpieli zapraszamy na plażę nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Pamiętajmy również, by zadbać o odpowiednią ochronę siebie oraz zwierząt.

DLA OCHŁODY – WARSZAWSKIE FONTANNY I STAWY

W najbliższych dniach temperatura powietrza w Warszawie może przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wytchnienie od upału znajdziecie przy fontannach na terenach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Na przełomie maja i czerwca uruchomione zostały fontanny w reprezentacyjnych miejscach stolicy Fontanna Wielka i system tryskaczy na stawie w Ogrodzie Saskim, w Ogrodzie Krasińskich, na Placu Grzybowskim, w Zakątku Złotej Kaczki przy ul. Tamka, w Parku im. Stefana Żeromskiego, Parku im. Rydza-Śmigłego.

Na Bulwarach można się orzeźwić dzięki wodnej mgiełce i kaskadzie przy pomniku Syrenki. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się również tryskacze przy kamiennych rzeźbach ryb na Bulwarze gen. Pattona.

Gdy doskwiera Wam wysoka temperatura i słońce, zachęcamy do relaksu przy kaskadach w Parku Ujazdowskim oraz Parku Skaryszewskim, jak również przy fontannie w Parku Promenada czy Dolince Szwajcarskiej. Ponadto fontanny tryskacze można podziwiać w Parku Fosa i Stoki Cytadeli (w weekendy) oraz w pobliżu budynku Głównego Urzędu Statystycznego w Parku Pole Mokotowskie.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opiekuje się łącznie ponad 40 stawami, zbiornikami i fosami. Nasza jednostka zarządza również ok. 130 km cieków i kanałów, na których prowadzimy regularne prace konserwacyjne.

DLA OCHŁODY – KĄPIEL W JEZIORKU CZERNIAKOWSKIM I STOŁECZNYCH BASENACH

Wielbiciele letnich kąpieli znajdą coś dla siebie np. nad Jeziorkiem Czerniakowskim (na plaży jest obecny ratownik). Po kąpieli warto pospacerować wokół jeziorka – teren ten jest rezerwatem przyrody wyróżniającym się krajobrazem i obfitującym w wiele ciekawych gatunków flory i fauny.

Zachęcamy też do skorzystania z oferty stołecznych basenów i ośrodków sportowych – link tu. 

DLA OCHŁODY – ZACIENIONE PARKI I OBSZAR NATURA 2000

Zachęcamy do spaceru zacienionymi alejkami w parkach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – gdzie można nieco odpocząć od upału i skryć się przed zbyt silnie operującym słońcem.

W wolnej chwili odwiedźcie również położony nad Wisłą Pawilon Edukacyjny Kamień (miejsce nowoczesnej edukacji przyrodniczej, którym się opiekujemy). Tu również znajdziecie wytchnienie na otaczającej go Golędzinowskiej łące, w pobliżu nadwiślańskich łęgów. Wydarzenia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień możecie śledzić na stronie Kamienia na Facebooku.

UPAŁÓW NIE MOŻNA LEKCEWAŻYĆ

Apelujemy, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt.

W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”. Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.

Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do Eko-Patrolu Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986.

W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu.

 

 

 

Pokaż inne artykuły