Dziecko bierze z ręki animatorki nasiona łąki kwietnej

Warsztaty dla przedszkolaków w Pawilonie Edukacyjnym Kamień

W ramach znanego i lubianego przez najmłodszych warszawiaków konkursu „Jesienne skarby w ogródku – cebule dla przedszkoli” zorganizowaliśmy świetne warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, a także na terenie przedszkoli i w ogródkach przedszkolnych.

Nauka przez zabawę wprowadziła dzieci w świat przyrody, a mali przyrodnicy dowiedzieli się wiele o ptasich mieszkańcach miasta żyjących nad Wisłą, zaglądających także do ogródków przedszkolnych.

Warsztaty stanowiły nagrodę dla przedszkoli-laureatów II edycji konkursu zorganizowanego przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pn. „Jesienne skarby w ogródku – cebule dla przedszkoli”.

Wśród laureatów II edycji konkursu znalazło się aż 18 warszawskich przedszkoli – pod koniec ubiegłego roku, w ramach nagrody konkursowej, przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne w przedszkolnych ogródkach 5 placówek. W tym roku kontynuowaliśmy warsztaty na terenie przedszkoli, jak również w malowniczym otoczeniu Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

WARSZTATY – ANIMACJE I ZABAWY CZYLI JAK ROZPOZNAWAĆ GATUNKI PTAKÓW?

Współpracujący z nami edukatorzy z Fundacji Chlorofil w pierwszej części zajęć – za pomocą animacji i zabawy – zainteresowali dzieci ciekawostkami o życiu i zwyczajach ptaków rodzimych gatunków. Mali przyrodnicy uczyli się rozpoznawania ptaków, imitując również ich zachowania i dźwięki, jakie wydają te zwierzęta. Zabawie towarzyszyły rekwizyty – maski sześciu różnych gatunków ptaków. Każdy uczestnik otrzymał swoją maskę z papieru, a następnie przy muzyce z odgłosami ptaków dzieci odgrywały scenki, naśladując np. stukanie dzięcioła, nawoływanie puszczyka. Po zakończeniu zabawy każde dziecko otrzymało swój rekwizyt na pamiątkę.

WARSZTATY – TEATR CIENI CZYLI OPOWIEŚĆ O WARSZAWSKIEJ FAUNIE I FLORZE

Podczas drugiej części warsztatów dzieci uczestniczyły w teatrze cieni. Za pomocą wyciętych figurek z czarnego papieru, edukatorzy przedstawili dzieciom przyrodniczą opowieść o Wiśle, obszarze Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”, miejskich parkach i zieleńcach oraz zwierzętach przemierzających te tereny. Na koniec dzieci otrzymały nasiona do wysiania łąki kwietnej, aby zachęcić owady i zapylacze do odwiedzenia ich przedszkolnego ogródka.

ZA NAMI JUŻ TRZY EDYCJE KONKURSU – OD PLASTYKI DO OGRODNICTWA

Konkurs „Jesienne skarby w ogródku – cebule dla przedszkoli” organizowany jest przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy od 2018 r. Warunek przystąpienia do konkursu to wykonanie przez przedszkolaków prac plastycznych nt. jesiennej zieleni – nagrodzone placówki dostają od sponsora konkursu, firmy Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior sp. z o.o, cebule kwiatowe do posadzenia jesienią w ogródku przedszkolnym.

II edycja konkursu była szczególna – została rozszerzona o drugi etap. Przedszkola otrzymały dodatkowo trawy pampasowe wymagające szczególnej opieki na zimę. Placówki, którym udało się odpowiednio przygotować trawy do zimowania otrzymały nagrodę właśnie w postaci opisanych wyżej warsztatów edukacyjnych.

III edycja konkursu zakończyła się w październiku 2020 r. Laureaci konkursu – 26 przedszkoli – otrzymali nagrodę w postaci cebul kwiatowych do posadzenia jesienią w przyszkolnym ogródku.

Dziękujemy małym warszawiakom za zaangażowanie!

Pokaż inne artykuły