Kamień najlepszą nową przestrzenią publiczną w Warszawie

 

Pawilon Edukacyjny Kamień uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy! Nowy punkt na ekologicznej mapie Warszawy doceniony przez ekspertów jako najlepsza nowo oddana przestrzeń publiczna w Warszawie.

To już 7. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Konkurs nagradza realizacje dzięki którym Warszawa staje się coraz piękniejsza, bardziej zielona i wygodna do życia dla wszystkich. Propagowane są w nim najlepsze inwestycje publiczne i prywatne, wystawy i książki poświęcone architekturze. Ważne są rozwiązania proekologiczne oraz dostępność budynków i przestrzeni publicznych.

– Bardzo cieszy to, że w Warszawie powstaje coraz więcej proekologicznych inwestycji. Architektura powinna współgrać z naturą i taka jest idea Kamienia – nowego warszawskiego pawilonu edukacyjnego, który służyć ma mieszkańcom w poznawaniu nadwiślańskiej przyrody. Chcemy, aby Kamień był miejscem lokalnej aktywności oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami naukowymi, a jednocześnie służył jako inspiracja do aktywnego działania na rzecz ekologii i klimatu. – mówiła podczas gali rozdania nagród Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Pawilon edukacyjny Kamień położony tuż nad rzeką, na golędzinowskich łąkach, przybliża Wisłę mieszkańcom poprzez swoją wyjątkową architekturę i proprzyrodniczą działalność edukacyjną.

– W imieniu Zarządu Zieleni m.st. Warszawy bardzo dziękujemy za tę nagrodę. Kamień zaciera granicę pomiędzy architekturą a przyrodą. To niesamowite miejsce w samym centrum Warszawy. Jesteśmy tak blisko przyrody, którą promujemy, dbamy o nią i chcemy, żeby była jak najbardziej „dzika”. I Wisła nam na to pozwala. Cieszymy się również z formuły konkursu architektonicznego, która pozwoliła na to, że taki obiekt powstał i został wybudowany w Warszawie. – mówiła Kamila Nowocin, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 

Wyjątkowa architektura pawilonu – czyli gdy zatraca się granica między architekturą a przyrodą

Bryła budynku przypomina swoją formą kamień polodowcowy. Nie bez powodu – ponieważ inspiracją dla zwycięskiego projektu autorstwa eM4 Pracownia Architektury Brataniec w konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu był głaz narzutowy, który można zobaczyć nad Wisłą w pobliżu obecnego Pawilonu Edukacyjnego Kamień. W pełni przeszklony front budynku otwiera Kamień na okoliczną przyrodę w sposób, który sprawia, że zatraca się granica pomiędzy architekturą a przyrodą. Wokół Kamienia, w przestrzeni łąki golędzinowskiej i łęgów nadwiślańskich wije się ścieżka edukacyjna inspirowana ławicami wiślanymi.

– Niewielki projekt, ale dla nas niezwykle ważny, też bardzo trudny. Niezwykle nas cieszy, że Kamień został doceniony w kategorii kreowania przestrzeni publicznej. Zawsze realizujemy projekty, które są pewnym przedłużeniem przestrzeni, które nie są tylko obiektami architektonicznymi, ale oferują coś więcej. Bywamy tam często i uwielbiamy tam bywać i mamy nadzieje, że to się również udzieli Warszawiakom. – mówił dziś Marcin Brataniec, z eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

 

Więcej o tegorocznej edycji nagrody architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

Nagrody przyznawało jury złożone z wybitnych architektów i urbanistów. Warszawiacy mogli natomiast wybrać najlepszą ich zdaniem inwestycję – w ramach plebiscytu o Nagrodę Mieszkańców. Kamień otrzymał nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy jako jeden z 18 nominowanych.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
• Najlepszy budynek użyteczności publicznej, nagroda Grand Prix i nagroda za rozwiązania proekologiczne: Szkoła podstawowa nr 400 na Wilanowie
• Najlepszy budynek komercyjny: Elektrownia Powiśle
• Najlepszy obiekt mieszkalny: Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej
• Nowe życie budynków: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Rakowieckiej
• Najlepsza przestrzeń publiczna: Pawilon Edukacyjny Kamień i polana na Golędzinowie
• Najlepsze wydarzenie architektoniczne: książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w budowie”
• Nagroda mieszkańców: dwie kamienice przy ul. Foksal
• Nagroda za rozwiązania w zakresie dostępności: Przytułek św. Franciszka Salezego

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.

 

 

 

 

Pawilon został wybudowany w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” dzięki wsparciu udzielonemu ze środków pochodzących z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pokaż inne artykuły