Seans filmowy przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień - mieszkańcy siedzą na leżakach

Mieszkańcy wybierają najlepszą architekturę i przestrzeń publiczną w Warszawie

3, 2, 1 START Możecie już głosować na najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Dla nas to szczególnie miła wiadomość, ponieważ nasz Pawilon Edukacyjny Kamień jest wśród nominowanych w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznych”. Głos nie niego oddacie – tu. 

Zaczyna się najciekawsza część konkursu – warszawianki i warszawiacy zdecydują, komu przypadnie Nagroda Mieszkańców. Głosowanie potrwa do 21 maja. Zwycięzców poznamy już 25 maja na gali o godz. 15.00.

– Wybór był trudny. Jakość zgłoszonych realizacji i wydarzeń architektonicznych okazała się bardzo wysoka. W pandemicznym roku udało się ukończyć piękne i funkcjonalne inwestycje. Szczególnie cieszą mnie nowe szkoły publiczne i stacje metra, naprawdę jest w czym wybierać. Zachęcam do głosowania – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Każdy może oddać jeden głos. Wystarczy wejść na stronę i wybrać, którą inwestycję lub jakie wydarzenie architektoniczne 2020 roku było najlepsze. O Nagrodę Mieszkańców i inne nagrody, w tym Grand Prix, walczy 18 realizacji i wydarzeń w sześciu kategoriach.

PAWILON EDUKACYJNY KAMIEŃ – WYJĄTKOWA ARCHITEKTURA

Pawilon edukacyjny Kamień położony tuż nad rzeką, na Golędzinowskich łąkach, przybliża Wisłę mieszkańcom poprzez swoją wyjątkową architekturę i proprzyrodniczą, ekologiczną działalność edukacyjną.

Budynek przypomina swoją formą kamień polodowcowy. Inspiracją dla eM4 Pracowni Architektury Brataniec, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję pawilonu wraz z zagospodarowaniem terenu, były liczne głazy narzutowe, które znajdują się nad Wisłą. W pełni przeszklony front otwiera Kamień na okoliczną przyrodę, wokół budynku znajduje się ścieżka edukacyjna inspirowana ławicami wiślanymi wśród nadrzecznych łąk i łęgów.

PAWILON EDUKACYJNY KAMIEŃ – MIEJSCE EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

Kamień to nadwiślańskie miejsce edukacji przyrodniczej i ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, które jednocześnie stanowi platformę współpracy z organizacjami społecznymi i pozarządowymi oraz ośrodkami naukowymi i kulturowymi.

Kamień został oficjalnie otwarty w lipcu 2020 r. Z powodu pandemii COVID-19 jego dotychczasowa działalność była ograniczona, jednak, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa, odbyło się tu kilka zajęć i warsztatów przyrodniczych dla dzieci i młodzieży. Zorganizowaliśmy też plenerowy pokazu filmu „Można panikować” oraz zielony kurs inicjatywy lokalnej dla mieszkańców mających pomysł na proekologiczne działania.

Mamy nadzieję, że już niedługo w pełni otworzymy Kamień tworząc tu swoiste centrum Dzielnicy Wisła, a przede wszystkim główny punkt edukacji ekologicznej w stolicy. Na sezon 2021, z uwzględnieniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa wynikających z pandemii COVID19, zaplanowaliśmy m.in.:

– terenowe zajęcia edukacyjne o zasobach naturalnych warszawskiego odcinka Wisły,

– plenerowe seanse kinowe i spektakle na temat Wisły i ekologii

– spacery przyrodnicze ukazujące świat nadwiślańskich ptaków.

29 kwietnia warszawski Zarząd Zieleni gościł w Pawilonie Edukacyjnym Kamień przedstawicieli warszawskich domów kultury. Rozmawialiśmy o możliwościach współpracy w zakresie proekologicznych i proklimatycznych projektów, w które chcielibyśmy włączyć warszawianki i warszawiaków.

 

 

Pokaż inne artykuły