Auto z przesadzarką drzew wiezie świeżo wyciągniętą z ziemi metasekwoję chińską

Spektakularna akcja przesadzania 42 dużych drzew

Dziś ruszyła spektakularna operacja przesadzania aż 42 dużych drzew. Metasekwoje z placu Europejskiego zostaną bezpiecznie przesadzone do Parku Pole Mokotowskie, w którym te piękne, blisko 12-metrowe drzewa utworzą zagajnik. Kilkanaście sztuk przeniesiemy do innych, wybranych miejsc w Warszawie. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy jest organizatorem tej bezprecedensowej akcji.

Przypomnijmy, że metasekwoje pojawiły się na pl. Europejskim w roku 2015 za sprawą firmy Ghelamco, właściciela terenu, który finansuje obecne przedsięwzięcie. Drzewa przesadzi firma ZUiUZ Rosa we współpracy z firmą Drewsmol, a sama operacja będzie rozłożona w czasie – dziennie będzie to ok. 6 drzew.

WARSZAWSKIE DRZEWA SĄ NA WAGĘ ZŁOTA

– Dla nas każde drzewo jest na wagę złota, dlatego z radością angażujemy się w to przedsięwzięcie. To pierwsza od lat taka operacja w Warszawie i to zupełnie wyjątkowa, bo przesadzamy 42 duże drzewa. Wpisuje się to w politykę zarządzania zielenią, którą wspiera prezydent Rafał Trzaskowski. Dbanie o drzewa, które rosną w mieście, jest naszym absolutnym priorytetem, bo wiemy, że przynoszą policzalne korzyści mieszkańcom – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Obecnie część pl. Europejskiego jest zamknięta. Firma Ghelamco rozpoczęła tam budowę wieżowca Bridge – stąd konieczność przesadzenia rosnących na tym terenie drzew. Warto dodać, że po zakończeniu budowy firma dokona także nasadzeń zastępczych – na terenie Woli pojawi się 115 nowych drzew!

METASEKWOJA – NIEZWYKŁE DRZEWO, GATUNEK BARDZO ODPORNY, NIEGDYŚ UWAŻANY ZA WYMARŁY

Metasekwoja – z uwagi na regularną, stożkową koronę, piękny jasnozielony kolor igieł oraz rdzawo-cynamonową korę łuszczącą się pasami – uznawana jest za jedno z bardziej atrakcyjnych drzew, które można sadzić na obszarze naszego kraju. W odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet 35 metrów wysokości!

– Gatunek ten jest bardzo odporny. Szczególnie dobrze znosi trudne warunki miejskie czy przemysłowe. Można go sadzić w pasie drogowym szerokich ulic, na placach miejskich czy w parkach. Dobrze rośnie nawet na glebach o przeciętnej jakości. Jednocześnie drzewa te są bardzo estetyczne – latem obsypane zielonymi igłami, które jesienią przebarwiają się na żółto i czerwonobrunatno. Wówczas metasekwoje wyglądają jakby płonęły – mówi Kamila Nowocin, wicedyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to drzewo endemiczne i reliktowe, co oznacza, że stanowi pozostałość po minionych epokach geologicznych i rośnie wyłącznie na niewielkim obszarze. Odciski liści metasekwoi znajdowano w Polsce w złożach węgla brunatnego, co wskazuje, że gatunek ten występował na terenie dzisiejszej Polski już w trzeciorzędzie. Drzewo to uważane było za wymarłe aż do roku 1941, kiedy to kilka egzemplarzy metasekwoi odnaleziono w Chinach. Do Polski gatunek ten został sprowadzony w 1947 r. Najstarsze egzemplarze rosną obecnie w ogrodach botanicznych w Kórniku, Krakowie i Warszawie.

PRZESADZANIE DUŻYCH DRZEW – SPECJALISTYCZNA OPERACJA, SPECJALISTYCZNY SPRZĘT

Do przesadzenia metasekwoi wykorzystywana jest specjalistyczna przesadzarka przeznaczona do drzew wielkogabarytowych. Ma ona 14 metrów długości i waży 14 ton. – Najpierw olbrzymie łyżki wyjmują w miejscu docelowym odpowiednią ilość gleby, a następnie podjeżdżają pod drzewo i w ten sam sposób pobierają bryłę korzeniową o ok. 250 cm średnicy. Drzewo jest transportowane na tym samym samochodzie do miejsca docelowego i wsadzane w przygotowany wcześniej dół – wyjaśnia Kamila Nowocin i dodaje: – Ponieważ metasekwoje rosną na placu od niedawna, a wcześniej były pielęgnowane w szkółkach roślin ozdobnych, ich bryła jest obecnie świetnie przygotowana, dlatego ryzyko nieprzyjęcia się drzew w nowym miejscu jest niewielkie.

 

 

Pokaż inne artykuły