Ciągnik wyciąga ze stawu w Parku Arkadia betonowe ławki i kosze na śmieci. W pracy biorą udział pracownicy firmy Suez w odblaskowych kamizelkach

Usuwamy skutki aktów wandalizmu – ze stawu w Parku Arkadia wyciągnęliśmy aż 10 ławek

Z przykrością odnotowujemy powtarzające się akty wandalizmu na terenach warszawskich parków i skwerów. Bieżące usuwanie skutków wandalizmu jest kosztowne, pracochłonne i czasochłonne. Wczoraj ze stawu w Parku Arkadia wyciągnęliśmy przy pomocy ciągnika aż 10 betonowych ławek i 2 kosze na śmieci.

W Parku Arkadia wandale wrzucili do stawu betonowe ławki i kosze na śmieci. Próby wyciągnięcia z wody tych elementów małej architektury podejmowane były przez ZZW już kilkukrotnie od początku br. – jednak panujące dotychczas warunki atmosferyczne nie pozwalały na przeprowadzenie tych prac. Byliśmy zmuszeni poczekać na moment, gdy grunt będzie zamarznięty, a staw nie. Dopiero wczoraj warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie skutecznej akcji.

Każda z tych ławek waży ok. 100 kg, dlatego wraz z wykonawcą – firmą Suez musieliśmy użyć ciężkiego sprzętu w postaci ciągnika z łyżką. Praca została wykonana sprawnie, a jednocześnie w taki sposób, by zieleń nie została uszkodzona, np. pracownicy podnosili gałęzie drzew podczas przejazdu ciągnika, chroniąc je w ten sposób przed wyłamaniem. Wymagało to dużych nakładów kosztów, pracy i czasu wielu osób.

Pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy odnotowują liczne akty wandalizmu na terenach warszawskich parków i skwerów. Usuwanie skutków aktów wandalizmu pociąga za sobą duże, niepotrzebne koszty związane z zaangażowaniem ludzi i sprzętu. Potrzebne jest również dodatkowe zabezpieczenie terenu na czas prowadzenia tego typu prac. W przypadku akcji w Parku Arkadia dodatkowo konieczne będzie czyszczenie i remont wyciągniętych ze stawu ławek oraz koszy.

Ponadto mierzymy się z powtarzającymi się kradzieżami mienia publicznego z podlegających ZZW terenów zieleni, np. w Parku Skaryszewskim w zeszłym roku skradziono kilka ławek oraz koszy na śmieci. Dodajmy, że w tym parku również miało miejsce wrzucenie do stawów nie tylko ławek parkowych, ale również hulajnóg (hulajnogi porzucane przez użytkowników w ciekach naturalnych, kanałach i zbiornikach wodnych pozostających pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy to oddzielny temat – opiszemy to w kolejnym poście).

– – – – –

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy razem z nami monitorują stan warszawskich terenów zieleni, które są naszym dobrem wspólnym. Reagujemy na bieżąco na Wasze zgłoszenia w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115, nasi ogrodnicy podczas codziennej pracy w terenie są również w stałym kontakcie z użytkownikami parków i skwerów.

 

 

.
Pokaż inne artykuły