Posadziliśmy 152 drzewa i żywopłoty na terenach placówek oświatowych

Będzie mocno zielono wokół 21 warszawskich placówek oświatowych. Posadziliśmy aż 152 drzewa i 253 mb żywopłotów grabowych – na terenach szkół średnich, podstawowych, przy przedszkolach i żłobku, a także w okolicy domu kultury. Zazieleniamy w ramach akcji m.st. Warszawy „Milion Drzew dla Warszawy”!

Młode drzewa liściaste, które posadziliśmy – są duże, ich wysokość sięga nawet do kilku metrów, a obwody pni wynoszą 14-16 cm. Posadzone żywopłoty grabowe były już uformowane przed nasadzeniem i mają 2 metry wysokości – nie trzeba będzie zatem długo czekać na oczekiwany efekt estetyczny.

Nasadzenia powstały na terenie dzielnic: Wola (11 placówek), Śródmieście (3 placówki), Praga-Południe (1 placówka), Bielany (1 placówka), Ochota (1 placówka) oraz Rembertów (4 placówki).

Placówki, przy których wykonaliśmy nasadzenia, zostały zgłoszone – w odpowiedzi na nasze zapytanie – przez urzędy dzielnic. Były i takie, które zgłosiły się bezpośrednio do naszej jednostki.

EDUKACYJNY WYMIAR NOWO POSADZONEJ ZIELENI

Dobór gatunkowy sadzonych drzew oparliśmy na gatunkach łatwych w pielęgnacji, odpornych na choroby i szkodniki, nie trujących. W znacznej części nasadzeń świadomie zdecydowaliśmy się na gatunki rodzime drzew – graby pospolite, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, jodły pospolite, świerki pospolite, ale nie tylko…

Rodzime gatunki to przemyślany kierunek, który ma wymiar edukacyjny – owoce oraz liście wielu z tych drzew będą dla dzieci, młodzieży i nauczycieli atrakcyjnymi elementami zabawy czy nauki. Liście można wykorzystać do jesiennych bukietów i przy tworzeniu zielnika, z kasztanów, owoców klonu czy żołędzi powstaną ludziki. Owoce jarzębów przydadzą się do robienia korali, z jarzębów jadalnych można zrobić przetwory. Z pewnością wszyscy ucieszą się na widok owoców leszczyn, starych odmian jabłoni, czereśni, grusz czy śliw.

W zamyśle – przyszła pielęgnacja nowo posadzonej zieleni to także edukacja – najbardziej efektywna, bo w praktyce. W początkowym okresie aż do czerwca 2021 r. prace pielęgnacyjne będą prowadzone przez naszego wykonawcę – potem obowiązki te przejmą na siebie placówki, które otrzymają od ZZW stosowne materiały edukacyjne.

NOWO POSADZONA ZIELEŃ PRZYJĘTA Z ENTUZJAZMEM

Szkoła Podstawowa nr 158 im. Jana Kilińskiego z ul. Ciasnej w Śródmieściu otrzymała od nas blisko 40 drzew w ramach akcji „Milion drzew dla Warszawy”. Nasadzone zostały graby pospolite ‘Fastigiata’, jabłonie Malus ‘Profusion’ i piękny dąb szypułkowaty.

– Rośliny posadzone wzdłuż granicy działki szkolnej utworzą wiosną piękny, zielony szpaler, który nie tylko będzie cieszył oko naszych uczniów i sąsiadów, ale przede wszystkim wpłynie korzystnie na jakość powietrza, a tym samym na nasze zdrowie. W imieniu uczniów i pracowników szkoły serdecznie dziękujemy za możliwość włączenia naszej szkoły do tej akcji – mówi Beata Orczyk, Dyrektor Szkoły.

Ze strony warszawskiego Zarządu Zieleni dziękujemy za te miłe słowa. Dla nas możliwość uwrażliwiania dzieci i młodzieży na zieleń poprzez zaangażowanie w opiekę nad nią, to powód do zadowolenia – bo jak wiadomo, czym skorupka za młodu…

 

Pokaż inne artykuły