Niemal 940 nowych Ławek Warszawskich w 2020 roku

939 nowych Ławek Warszawskich w roku 2020 Zarząd Zieleni m.st. Warszawy postawił na stołecznych chodnikach, skwerach i w parkach – a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Od 2018 r. w stolicy stanęło już 1510 tych potrzebnych mebli miejskich.

Zeszłoroczne prace zostały wykonane głównie w ramach realizacji pięciu projektów z Budżetu Obywatelskiego (BO – pomysły na 2020 r.). Obejmowały nie tylko stawianie nowych ławek i wymianę starych, ale również nowe nasadzenia drzew.
Nowe meble miejskie stanęły m.in. w Parku Praskim, Parku Morskie Oko oraz na ulicach Służewa, Bródna i Bielan.

Pozostałe lokalizacje to realizacja spacerów badawczych, które zorganizowaliśmy w ramach akcji Ławka warszawska.

 

700 nowych ławek – projekty z Budżetu Obywatelskiego 
  •  Projekt nr 811 pn. „600 ławek dla Warszawy”, na który zagłosowało ponad 12 tys. mieszkańców.
W jego ramach ustawiliśmy 683 ławki, w tym dokonaliśmy wymiany 300 starych ławek w dwóch parkach przez nas zarządzanych: 180 sztuk zostało wymienionych w Parku Praskim, natomiast w Parku Morskie Oko w miejsce starych pojawiło się 120 nowych ławek. Pozostałe lokalizacje dla ławek zostały wskazane przez Urzędy Dzielnic i jednostki nadzorujące (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, Zarząd Terenów Publicznych oraz Zarząd Praskich Terenów Publicznych) oraz w oparciu o prośby mieszkańców zgłaszane do ZZW.
  • Projekt nr 960 pn. „30 drzew i 30 ławek na Służewie”, na który zagłosowało ponad 1700 mieszkańców.
Ustawiliśmy 20 ławek – najwięcej przy Al. Lotników (9 sztuk) oraz ul. Puławskiej (6 sztuk). 5 nowych ławek zostało zamontowanych przy al. Harcerzy Rzeczypospolitej, Wałbrzyskiej oraz Nowoursynowskiej.
W ramach realizacji tego projektu posadziliśmy 10 jarzębów szwedzkich i 10 jarzębów szwedzkich odm. ‘Brouwers’ przy al. Harcerzy Rzeczypospolitej. Ponadto, Urząd Dzielnicy Mokotów posadził 20 drzew (m.in. przy ul. Wyścigowej, Dominikańskiej, Wydmińskiej i Orzyckiej), a także postawił 10 ławek oraz koszy (m.in. przy ul. Smyczkowej, Dominikańskiej, Szturmowej, Cybernetyki, Bełdan).
  •  Projekt nr 1747 pn. „Ławki na Bródnie”, na który zagłosowało 775 mieszkańców.
Ustawiliśmy 9 ławek przy ul. Ogińskiego, Majowej, Hieronima oraz Poborzańskiej.
  • Projekt nr 1297 pn. „Nowy chodnik i drzewa wyciszające na granicy Ursynowa oraz Mokotowa”, na który zagłosowało ponad 11 tys. mieszkańców.
W ramach tego projektu ustawiliśmy 8 ławek. Posadziliśmy również 30 lip srebrzystych odm. ‘Brabant’ przy skrzyżowaniu ul. Puławskiej i ul. Dolina Służewiecka.
  • Projekt nr 802 „Nowe ławki i kosze na śmieci wzdłuż ul. Conrada”, na który zagłosowało ponad tysiąc mieszkańców.

Przy ul. Conrada na Bielanach postawiliśmy 32 ławki oraz 10 koszy na śmieci.

 

O Ławce Warszawskiej

Model Ławki Warszawskiej został wybrany przez mieszkańców w 2018 r., a cały proces wyboru i wykonania tego popularnego mebla miejskiego przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Ławka występuje w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez mieszkańców oraz przedstawicieli urzędów. Przyszłe lokalizacje ławek wskazywali nam mieszkańcy, którzy w ramach Akcji Ławka Warszawska podczas warsztatów i spacerów identyfikowali najbardziej ich zdaniem potrzebne miejsca do spoczynku.

Pokaż inne artykuły