Nowy skwer Kępna-Jagiellońska – naturalna, nowoczesna przestrzeń rekreacyjna

Już jest nowy Skwer Kępna-Jagiellońska! Przekazujemy w dobre ręce mieszkańców pełną zieleni, naturalną i nowoczesną przestrzeń rekreacyjną. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakończył prace modernizacyjne stanowiące realizację założeń pięciu projektów z Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy do wypoczynku i zabawy.

NOWY SKWER KĘPNA-JAGIELLOŃSKA – ZIELEŃ I OGRÓD DO ZABAWY

Ważnym elementem realizacji projektu nowego skweru były szeroko zakrojone prace ogrodnicze, które polegały na wymianie ziemi, posadzeniu nowej, bogatej szaty roślinnej oraz założeniu trawników.

Nowa zieleń na terenie skweru jest bardzo różnorodna i obejmuje:
36 drzew – klony pospolite (odmiana Cleveland), klony czerwone, świdośliwy, jesiony pensylwańskie, platany klonolistne i jarzęby szwedzkie
1310 krzewów – berberysy, derenie białe, pęcherznica, irga pozioma, tawliny jarzębolistne czy róże pomarszczone
2430 bylin i traw – krwawnik, trzcinnik krótkowłosy, śmiałek darniowy, kocimiętka, rozplenica japońska czy śmiałek darniowy

Z myślą o zabawie i wypoczynku rodzinnym odnowiliśmy „Pragórkę” – naturalny ogród, w którym znalazły się drewniane ławy, szałas wiklinowy, posadziliśmy tu także byliny.

NOWY SKWER KĘPNA-JAGIELLOŃSKA – NATURALNY PLAC ZABAW I GÓRKA SANECZKOWA

Nowy, naturalny plac zabaw podzielony jest na dwie strefy: dla najmłodszych oraz starszych dzieci. Czeka tu na nie sporo atrakcyjnych urządzeń zabawowych otoczonych wiklinowym płotkiem, w tym między innymi kilka huśtawek, urządzenie do wspinaczki z tunelem i żaglem, wieża ze zjeżdżalnią, jak również sprzęt do zabawy w piasku np. wciągarka z wiaderkiem, pnie, szałas.

Naturalna nawierzchnia na placu zabaw – z piasku, drewna oraz trawy syntetycznej – zapewni dzieciom bezpieczeństwo podczas korzystania z tych urządzeń zabawowych. Wkrótce, gdy nadejdzie zima i sypnie śniegiem – główną atrakcją stanie się zapewne nowa górka saneczkowa, idealna do zimowej zabawy.

NOWY SKWER KĘPNA-JAGIELLOŃSKA – ŚCIEŻKI, CHODNIKI, LATARNIE, ŁAWKI I KOSZE NA ŚMIECI

W obrębie skweru zostały wykonane nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej (422 m2), a także schody i chodniki. Powstała również pochylnia, która ułatwia dojście do placu zabaw, zaś do wejścia na skwer od strony ul. Jagiellońskiej prowadzi nowy chodnik.

Dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników skweru zamontowaliśmy nowe wyposażenie czyli 14 latarni solarnych (w tym dwie na placu zabaw, żeby umożliwić najmłodszym zabawę również po zmierzchu), 7 wygodnych ławek warszawskich w dwóch wariantach, 3 stojaki rowerowe oraz 9 koszy na śmieci, w tym jeden do ich segregacji.

Wszystkich zainteresowanych historycznymi uwarunkowaniami terenu, na którym powstał skwer Kępna-Jagiellońska – zachęcamy do lektury treści zamieszczonych na tablicy informacyjnej – warto, bo to opis istotnej część historii m.st. Warszawy.

Warto również przypomnieć, że projekt Skweru Kępna-Jagiellońska jest efektem udanej współpracy mieszkańców i urzędników – powstał w oparciu o wyniki przeprowadzonych jesienią 2019 r. konsultacji społecznych, podczas których zebrane zostały oczekiwania i potrzeby okolicznych mieszkańców i znalazły odzwierciedlenie w finalnym projekcie skweru.

Teren skweru, zaraz po jego otwarciu, został przekazany do Urzędu Dzielnicy Praga-Północ i Zarządu Praskich Terenów Publicznych, które zajmą się jego dalszym utrzymaniem.

Prace modernizacyjne na Skwerze Kępna-Jagiellońska zostały wykonane na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach realizacji następujących projektów z Budżetu Obywatelskiego:
– Praskie Zielone Skwery (pomysł na rok 2019, nr 1721)
– 600 ławek dla Warszawy (pomysł na rok 2020, nr 811)
– Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st. Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka (pomysł na rok 2020, nr 1235)
– Kwiaty dla Warszawy, aby Warszawa była jeszcze piękniejsza (pomysł na rok 2020, nr 1822)
– 2020 drzew dla Warszawy (pomysł na rok 2020, nr 774).

Autorom projektów oraz mieszkańcom zaangażowanym w ulepszanie oraz zazielenianie przestrzeni publicznej w Warszawie serdecznie dziękujemy!

 

 

Pokaż inne artykuły