„W koronach miasta” – odcinek 4. „Co dają nam drzewa”. Zapraszamy na film

Dziś piątek – czas więc na odcinek 4. pt. „Co dają nam drzewa”. Zapraszamy na kolejny, czwarty już seans Kina Zarządu Zieleni m.st. Warszawy! Polecamy również ciekawą rozmowę z Mateuszem Korbikiem, dendrologiem Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – warto przeczytać!

Zachęcamy do oberzenia wcześniejszych odcinków z cyklu filmowego ZZW „W koronach miasta”, poświęconego jakże ważnym bohaterom – drzewom rosnącym w mieście (linki na końcu artykułu)

W KORONACH MIASTA – ODCINEK 4. „CO DAJĄ NAM DRZEWA”

W czwartym odcinku cyklu filmowego ZZW opowiemy m.in. o tym, jak drzewa wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, oczyszczając powietrze, obniżając temperaturę, zmniejszając hałas i wytwarzając związki, które zabijają bakterie.

 

BEZCENNA POMOC DRZEW – CZYSTSZE POWIETRZE, MNIEJSZY HAŁAS ORAZ NIŻSZA TEMPERATURA

 

Od drzew otrzymujemy bezinteresowną pomoc, którą nie zawsze dostrzegamy i doceniamy, choć to właśnie drzewa mają istotny wpływ na jakość naszego życia.

– W procesie fotosyntezy drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Ich liście wychwytują zanieczyszczenia gazowe i pyłowe. To dzięki drzewom powietrze, którym oddychamy, jest o wiele czystsze – są niczym gigantyczne filtry pracujące bez chwili przerwy, których skuteczność jest tym większa, im większa jest łączna powierzchnia liści. Zazwyczaj gatunki o drobnych i licznych liściach znacznie bardziej efektywnie wyłapują zanieczyszczenia, niż te o liściach dużych i mniej licznych. W przypadku drzew osłabionych i takich, u których występują np. częściowe nekrozy blaszki liściowej – te naturalne filtry działają jeszcze mniej wydajnie. Dlatego tak istotna jest regularna pielęgnacja drzew i podejmowanie działań mających na celu ograniczenie czynników, które mogą zwiększać u nich poziom stresu – tłumaczy dendrolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Mateusz Korbik.

– Oprócz wyłapywania zanieczyszczeń, drzewa wpływają także na temperaturę powietrza i jego wilgotność. Są niczym gigantyczne pompy, które tłoczą wodę od korzeni do liści (siłą parcia korzeniowego oraz transpiracji). Wydzielana przez liście woda sprawia, że w upalny letni dzień, temperatura powietrza wokół nich się obniża. Cień rzucany przez drzewa obniża zaś temperaturę nagrzanych o tej porze roku ciemnych powierzchni chodników, czy nawierzchni jezdni. Korony drzew rosnących w pobliżu domów mogą w upalne dni zmniejszać także temperaturę w mieszkaniach – mówi Mateusz Korbik i dodaje: – Ponadto drzewa wpływają również na obniżenie hałasu – dobrze zaprojektowane nasadzenia wzdłuż miejskich pasów drogowych wyciszają dźwięki ulicy, poprawiając tym samym naszą miejską codzienność.

 

BEZCENNA POMOC DRZEW – SCHRONIENIE DLA WIELU ORGANIZMÓW

 

Spróbujmy sobie wyobrazić spacer, np. w Parku Ujazdowskim, bez widoku „Baśki” wspinającej się na drzewo lub skubiącej w skupieniu orzeszek, bez koncertu rozśpiewanych ptaków…

– Drzewa stanowią cenne siedlisko dla innych organizmów. W koronach oraz w dziuplach gniazdują ptaki, żyją małe ssaki, zaś wnętrze spróchniałych drzew to doskonała kryjówka dla niezliczonych gatunków owadów. Drzewa zasiedlane są również przez liczne grzyby i porosty, wśród których znajdują się gatunki chronione – zaznacza Mateusz Korbik.

 

BEZCENNA POMOC DRZEW – NIŻSZY POZIOMU STRESU I AGRESJI

 

– Drzewa wytwarzają fitoncydy, czyli związki o charakterze bakteriobójczym. Ponadto pozytywnie wpływają na strukturę jonową powietrza. Nie jest tajemnicą, że to właśnie w otoczeniu zieleni szybciej dochodzi się do zdrowia po chorobie. Przy czym zieleń wpływa dodatnio nie tylko na nasze ciało, ale również na umysł – kojący szum liści, przyjemny zapach kwiatów, łagodne kolory – wszystko to działa uspokajająco. Badania dowiodły, że w bardziej zazielenionych rejonach miast rzadziej dochodzi do przestępstw, mniejszy jest też poziom agresji wśród osób zamieszkujących zielone okolice. Mniej agresji i stresu, to również mniejsze prawdopodobieństwo zapadania na związane z tymi czynnikami choroby. – zaznacza Mateusz Korbik

W wolnej chwili, by odpocząć od zgiełku i szybkiego tempa życia w mieście warto poświęcić więcej uwagi otaczającej nas przyrodzie – pójść na spacer do parku, posiedzieć na ławce w cieniu drzew rosnących np. w Parku Skaryszewskim. To mój ulubiony park, więc bywam w nim bardzo często – gdy mnie tam spotkacie, chętnie więcej opowiem o drzewach. Cieszę się, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać, jak ważne są dla nas drzewa – podsumowuje Mateusz Korbik.

– – – – –

Projekt edukacyjny „W koronach miasta” Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, którego częścią są prezentowane filmy, powstał przy współpracy z Akademią Dzikiej Ochoty. Do udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu zaprosiliśmy prof. Jacka Borowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który podzielił się z nami swoją rozległą wiedzą. Opiekę merytoryczną projektu poświęconego warszawskim drzewom zapewnili specjaliści warszawskiego Zarządu Zieleni – dendrolodzy Tomasz Maksym oraz Mateusz Korbik.

6 filmowych opowieści odpowie na szereg istotnych pytań dotyczących drzew. Jaki wpływ mają drzewa na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt? Na czym polega relacja drzewostanu ze środowiskiem? Jakie są metody pielęgnacji drzew, w tym możliwości ratowania starych lub chorych egzemplarzy? Jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa – nasze dobro wspólne – w zakresie ich prawidłowego rozwoju?

 

Warto zobaczyć również trzy wcześniejsze odcinki cyklu filmowego ZZW „W koronach miasta”:

W KORONACH MIASTA – ODC. 1. „Zrozumieć Drzewo”

W KORONACH MIASTA – ODC. 2. „Miliony Drzew”

W KORONACH MIASTA – ODC. 3. „Trudne życie Drzewa w mieście”

 

 

Pokaż inne artykuły