Nowy parklet na Pradze-Północ – zrealizowaliśmy projekt z Budżetu Partycypacyjnego

Nowy parklet w Warszawie przy ulicy Dąbrowszczaków na Pradze-Północ, miejsce chwilowego odpoczynku wzbogacone zielenią i przyjazne mieszkańcom,  to realizacja Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach projektu z budżetu partycypacyjnego pn. „Rabata dla Warszawy przy Dąbrowszczaków”, na który zagłosowało 452 mieszkańców.

Parklet to niewielka z definicji przestrzeń służąca do chwilowego odpoczynku z siedziskami i zielenią, powstała z przekształcenia miejsc parkingowych, która może mieć charakter stały lub sezonowy.

W tym przypadku mamy do czynienia z nietypową lokalizacją parkletu, który utworzony został poprzez adaptację części szerokiego w tym miejscu chodnika. Nowy parklet stanie się stałym elementem tego rejonu ulicy Dąbrowszczaków – wierzymy, że mieszkańcy będą chętnie korzystać z tego miejsca do chwilowego odpoczynku.

ROZPŁYTOWALIŚMY CHODNIK I STWORZYLIŚMY MIEJSCE DO ODPOCZYNKU DLA MIESZKAŃCÓW

Wykonanie projektu parkletu zostało zlecone przez ZZW zwycięzcy konkursu na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Podczas realizacji wsłuchiwaliśmy się w głos mieszkańców oraz pomysłodawcy – projekt został dostosowany do tych oczekiwań z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa.

Kostkę betonową, którą dotychczasowo wyłożony był teren przed kwiaciarnią, zastąpiły nasadzenia atrakcyjnych przez cały rok bylin i traw oraz taras z desek WPC. Postawiliśmy również ławki – w trzech wariantach – dostosowane do różnych grup wiekowych mieszkańców.

Posadzone przez nas w obrębie parkletu dwa drzewa z gatunku Głóg pośredni 'Paul’s Scarlet’, które zakwitną w maju, z czasem dadzą cień w tym nowym, przyjaznym mieszkańcom miejscu.
– – – – –
Dziękujemy autorowi projektu pn. „Rabata dla Warszawy przy Dąbrowszczaków” za dobry pomysł, a mieszkańcom za głosy poparcia – dzięki takim inicjatywom przestrzeń publiczna w Warszawie staje się jeszcze bardziej atrakcyjna!

Link do projektu z Budżetu Obywatelskiego. 

 

Pokaż inne artykuły