Cykl filmów edukacyjnych „W koronach miasta”. Odcinek 1: „Zrozumieć drzewo”

Zapraszamy do piątkowego kina Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Otwieramy nowy cykl filmowy poświęcony jakże ważnym bohaterom – drzewom rosnącym w mieście. Przed nami aż 6 jesiennych, piątkowych seansów – czyli 6 filmów dostarczających interesującą wiedzę na temat drzew.

 

 

Nowy cykl filmowy pomoże znaleźć odpowiedzi na szereg istotnych pytań dotyczących drzew. Jaki wpływ mają drzewa na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt? Na czym polega relacja drzewostanu ze środowiskiem? Jakie są metody pielęgnacji drzew, w tym możliwości ratowania starych lub chorych egzemplarzy? Jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa – nasze dobro wspólne – w zakresie ich prawidłowego rozwoju?

W KORONACH MIASTA – ODCINEK 1. „ZROZUMIEĆ DRZEWO”

Czym jest drzewo? Odpowiedź na to pytanie na pozór wydaje się prosta. Jednak po głębszym zastanowieniu większość mieszkańców Warszawy zapewne przyzna, że wciąż niewiele potrafi powiedzieć o drzewach, ich właściwościach i potrzebach.

 

W KORONACH MIASTA – ODCINEK 1. „ZROZUMIEĆ DRZEWO”

 

Czym jest drzewo? Odpowiedź na to pytanie na pozór wydaje się prosta. Jednak po głębszym zastanowieniu większość mieszkańców Warszawy zapewne przyzna, że wciąż niewiele potrafi powiedzieć o drzewach, ich właściwościach i potrzebach.

 

DRZEWA SĄ… BEZCENNE, DLATEGO O NIE DBAMY I BADAMY

 

– W Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy wykonujemy regularne przeglądy drzew, a także uzupełniamy na bieżąco bazę wiedzy o drzewach, wykonując inwentaryzację wraz z oceną ich stanu zdrowotnego. Szczegółowe dane, uzyskane w wyniku tych prac, pozwalają nam zaplanować pielęgnację drzew. Pod opieką naszych ekspertów są tysiące drzew rosnących w pasach drogowych ulic wojewódzkich, krajowych i powiatowych, jak również na terenach wielu stołecznych parków, skwerów i zieleńców zarządzanych przez ZZW – mówi Tomasz Maksym, dendrolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 

– Jesteśmy świadomi, że wartość drzew w mieście jest bezcenna, dlatego przeglądy drzew są kilkuetapowe, przeprowadzane przez ogrodników miejskich, których wspomagają dendrolodzy. W przypadkach szczególnie trudnych diagnostyka drzew konsultowana jest z ekspertami zewnętrznymi, którzy na nasze zlecenie wykonują badania za pomocą sprzętu specjalistycznego (np. tomograf, próba obciążeniowa, badania koron). Usunięcie drzewa zawsze jest dla nas ostatecznością, kiedy inne rozwiązania alternatywne nie dają się zastosować – podkreśla Tomasz Maksym.

 

DRZEWA SĄ… JAK LUDZIE I DOBRZE CZUJĄ SIĘ W TOWARZYSTWIE

 

Drzewa to największe organizmy na ziemi, które podobnie jak ludzie najlepiej rozwijają się w towarzystwie. Każde z nich bez względu na wielkość i wiek, to niezwykły fenomen przyrody, który corocznie budzi się do życia. Wspierają się i łączą korzeniami najczęściej poprzez sieć mikoryz. Zdarzają się przypadki, kiedy ścięty pniak żyje wiele lat dzięki asymilatom przekazanym przez sąsiednie drzewa – jest to siostrzana pomoc, którą człowiek nie do końca rozumie. Niepozorna wierzba potrafi ostrzec inne drzewa przed inwazją owadzich szkodników, wysyłając związki lotne w powietrze, dzięki czemu inne wierzby mogą przygotować się do obrony – mówi Tomasz Maksym i dodaje: – Drzewa wraz z innymi organizmami tworzą złożone ekosystemy, relacje z innymi organizmami sprzyjają ich zdrowiu i rozwojowi. Zachęcam do zgłębiania wiedzy na temat drzew, ponieważ mimo że są wszechobecne i towarzyszą człowiekowi od zawsze, wciąż za mało o nich wiemy.

 

Projekt edukacyjny „W koronach miasta” Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, którego częścią są prezentowane filmy, powstał przy współpracy z Akademią Dzikiej Ochoty. Do udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu zaprosiliśmy prof. Jacka Borowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który podzielił się z nami swoją rozległą wiedzą. Opiekę merytoryczną projektu poświęconego warszawskim drzewom zapewnili specjaliści warszawskiego Zarządu Zieleni – dendrolodzy Tomasz Maksym oraz Mateusz Korbik.

 

Pokaż inne artykuły