Światowy Dzień Sprzątania w Dzielnicy Wisła

W sobotę, 19 września, miliony wolontariuszy w 180 krajach na całym świecie miały ten sam cel: przeciwdziałać globalnej epidemii odpadów i mniej zanieczyszczać Ziemię. Dzielnica Wisła w ramach akcji World Cleanup Day zaprosiła mieszkańców do sprzątania nadwiślańskich plaż.

Plaża Poniatówka, Saska, ZOO/Rusałka, Romantyczna, Białołęka, Żoliborz oraz Młociny – to właśnie w tych miejscach w sobotę odbyła się wspólna zbiórka odpadów. To już trzecia taka akcja w warszawskiej kampanii, która przypomniała o zachowaniu czystości na brzegach rzeki. Na uczestników czekały niezbędne akcesoria,: rękawiczki, worki na śmieci oraz środki ochrony osobistej (maseczki oraz płyny do dezynfekcji). Dodatkowo, tak jak ostatnim razem, w planie były niespodzianki – prezenty dla osób, które zbiorą chociaż jeden pełen worek odpadów: plakaty Dzielnicy Wisła oraz wiślane bandamki. W sierpniowej akcji z pięciu plaż w kilka godzin udało się uzbierać 160 worków – łącznie 200 kg porzuconego szkła, 240 kg metali i tworzyw sztucznych oraz 300 kg zmieszanych odpadów.

Tym razem do akcji włączyli się artyści znani ze świata muzyki i telewizji, m.in. Bovska, Antek Smykiewicz, twórcy Projekt Warszawiak czy artysta grafik Andrzej Pagowski. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy – Dyrektor Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman oraz Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy Jan Piotrowski.  Podczas sprzątania pomiędzy plażami przepłynęła łódka, z której rozbrzmiewał hymn Dzielnicy Wisła.

Ostatni weekend Punktu Edukacji Ekologicznej

Kolejny rok Warszawa w kampanii Dzielnicy Wisła przypomina o ekologicznych nawykach. W Punkcie Edukacji Ekologicznej w piątki i weekendy przy bulwarze Karskiego oferowano różnorodne warsztaty oraz spotkania w duchu „zero waste”. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele organizacji, takich jak WWF Polska czy Fundacja Czyste Powietrze.

W programie animacji na 18-20 września odbyły się warsztaty organizowane wspólnie z Fashion Revolution, gdzie uczestnicy dawali ubraniom drugie życie. Odwiedzający punkt w godz. 16.00-20.00 mogli też spróbować przetwarzania plastikowych nakrętek na przedmioty użytkowe i nauczyć się tworzyć lampiony ze szklanych słoików.

Dbamy o brzegi Wisły

Nadwiślańskie plaże w letnim sezonie sprząta codziennie służba brzegowa. Do godziny 9.00 rano oprócz zwykłych śmieci z newralgicznych miejsc wygrabiane są także pety, kapsle, szkło, itp. Służby zmywają też nieczystości z ławek i trapów. Aby mniej śmieci trafiało na brzeg, nad rzeką stoi 127 stalowych koszy, 40 wiklinowych, 53 beczek 200 l, które są codziennie opróżniane.

Zbiórki odpadów na nadwiślańskich plażach oraz Punkt Edukacji Ekologicznej są zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła.

 

Pokaż inne artykuły