Chronimy korzenie starych drzew podczas remontu ścieżki rowerowej

Nowoczesna technologia w służbie zieleni. Po konsultacjach ze specjalistami Zarządu Zieleni remont ścieżki rowerowej oraz chodnika na warszawskich Bielanach prowadzony przez Zarząd Dróg Miejskich przebiega przy użyciu nowoczesnej technologii – tak by nie uszkodzić korzeni starych dębów rosnących na odcinku od ul. Kasprowicza 60 do skrzyżowania ul. Kasprowicza z al. Zjednoczenia.

W bezpośrednim sąsiedztwie remontowanej ścieżki rowerowej rosną dęby szypułkowe oraz dęby czerwone – stary drzewostan, którego system korzeniowy znajduje się pod dotychczasową nawierzchnią. Istniało więc poważne ryzyko, że podczas prac remontowych korzenie tych drzew mogłyby zostać uszkodzone – do czego, w przypadku tak cennych drzew, nie chcieliśmy dopuścić.

REMONTUJEMY W TAKI SPOSÓB, BY JAK NAJMNIEJ ZASZKODZIĆ DRZEWOM

Dzięki współpracy ZZW i ZDM inwestycja ta jest przeprowadzana w sposób jak najmniej szkodliwy dla drzew.

W miejscach, gdzie podczas prowadzenia wykopów zachodziło ryzyko uszkodzenia korzeni – korytowanie wykonywane jest przy użyciu technologii Air Spade. Oznacza to, że korzenie oczyszczane są przy pomocy sprężonego powietrza. Metoda ta gwarantuje, że korzenie nie zostaną uszkodzone, tak jak miałoby to miejsce podczas tradycyjnego wybierania urobku przy pomocy koparki.

Po bezinwazyjnym oczyszczeniu systemu korzeniowego jako podbudowa ścieżki rowerowej wykorzystywane jest podłoże strukturalne. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania korzenie mają optymalną możliwość rozwoju, przy uzyskaniu odpowiedniej nośności całej konstrukcji nawierzchni.

Dodatkowo, w miejscach, gdzie występuje kolizja korzeni z obrzeżem ścieżki, obrzeża są podcinane, tak aby uniknąć uszkodzenia korzeni. W obrzeżach zostaną również zamontowane tunele z tworzywa sztucznego umożliwiającego rozwój korzeni.

Remont ścieżki rowerowej oraz chodnika to realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego na rok 2020, na który zagłosowało 1840 mieszkańców (projekt nr 1902). 

 

Pokaż inne artykuły