Uroczyste posadzenie drzewa poświęconego pamięci powstańców

Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Wanda Traczyk-Stawska, Przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy – uroczyście posadzili w warszawskim Parku Powstańców Warszawy drzewo poświęcone pamięci powstańców, cywilów i wszystkich poległych w Powstaniu.

Uroczystość odbyła się 1 sierpnia w miejscu, gdzie powstanie Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Rozpoczęła się od wykonania Hejnału Warszawskiego oraz wysłuchania przemówień okolicznościowych Przewodniczącej Wandy Traczyk-Stawskiej, Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowskiej-Grupińskiej.

Wyżej wymienieni znamienici goście oraz Arcybiskup Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierza Nycz podpisali akt erekcyjny budowy Izby Pamięci, który został złożony – przez pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy – w korzenie okazałego ok. 8-metrowego dębu białego. Akt erekcyjny został oficjalnie odczytany.

Po uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbyła się Polowa Msza Święta zorganizowana przez Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy w intencji ofiar, których prochy leżą na wspomnianym cmentarzu, a także wszystkich poległych powstańców warszawskich i cywilów.

W Izbie Pamięci zostanie udokumentowana rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Wśród przedstawicieli Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, którzy uczestniczyli w sobotnich obchodach Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Powstańców Warszawy była Kamila Nowocin, Zastępca Dyrektora Zarządu Zieleni ds. Utrzymania Terenów Zieleni. Teren Parku Powstańców Warszawy znajduje się pod opieką ZZW.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy jak co roku odświętnie przygotował parki i skwery, którymi zarządza, na uroczystości związane z obchodami Powstania Warszawskiego. ZZW wziął także udział w pracach mających na celu przygotowanie do odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” na Skwerze „Agatona” przy skrzyżowaniu ulic Karowej i Browarnej na Powiślu. Pomnik zostanie odsłonięty 2 sierpnia.

Wykonane przez naszych ogrodników kompozycje kwiatowe w barwach biało-czerwonych, które znajdują się w pobliżu cmentarzy i miejsc pamięci m.in. w Parku Powstańców Warszawy czy na Kopcu Powstania Warszawskiego – swym pięknem podkreśliły wagę uroczystości związane 76. rocznicą Powstania Warszawskiego.

 

 

Pokaż inne artykuły