Sad samorządności na 30-lecie wyborów

Z okazji ogólnopolskich obchodów 30-lecia wyborów samorządowych przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach majowych z 1990 r.

Z samorządów w dużej mierze wyrosła później demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna – nowa solidarność, może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

–  Za nami 30 lat naprawdę gigantycznego sukcesu, chyba bez precedensu w historii Polski. Niech ten sad samorządności i te jabłonki będą symbolem tego, że to, co dobre, wyrasta z nas, z naszych małych ojczyzn – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Posadzenie 50 jabłoni u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości to część świętowania 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r., a weszła w życie 26 maja tego samego roku. W najbliższą środę, 27 maja, będziemy obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego.

Samorządy miast i wsi planowały wielkie święto polskiej samorządności.

– W maju chcieliśmy wspólnie cieszyć się z sukcesów minionych trzech dekad, ale też rozmawiać o wyzwaniach na przyszłość i o tym, jak stawić im czoła. Niestety, sytuacja – związana z panującą epidemią – wymusiła przeformułowanie obchodów. Jednak niezależnie gdzie jesteśmy, pamiętamy jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i samorządność – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Z okazji 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności zaplanowane były wystawy, piknik i koncert, eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne. Jednak w czasie stanu epidemicznego miasta i wsie organizują obchody w nowej formule. O szczegółach będziemy informować w oddzielnym komunikacie i na stronie um.warszawa.pl/30-

Pokaż inne artykuły