Zarząd Zieleni m.st. Warszawy postawił już 668 ławek warszawskich. Jedna jest wyjątkowa

Warszawianki i warszawiacy, odpocznijcie przez chwilę. W Warszawie jest już 668 nowych ławek postawionych dla mieszkańców przez Zarząd Zieleni – ale takiej jak ta, jeszcze nie było! W maju, na terenie Wilanowa ustawiliśmy kolejną, tym razem wyjątkową „ławkę warszawską”. To realizacja projektu do Budżetu Obywatelskiego, który zdobył serca 600 mieszkańców.

Autor pomysłu pragnął, by w sercu dzielnicy stanęła wyjątkowa „sąsiedzka ławka rozmów”, która zachęci do interakcji i „poznawania innych mieszkańców Warszawy”. Warszawski Zarząd Zieleni zrealizował to pragnienie i ustawił ją przy skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i ul. Prymasa Augusta Hlonda, na uroczym skwerze pełnym zieleni, przy fontannach.
Pomysł był prosty, ale jednak z nutą fantazji – ponieważ ławka jest… niebieska!, a gdy zbliżymy się do niej, zobaczymy wyżłobiony w drewnie dwujęzyczny napis: „Siadając na tej ławce jestem otwarty na rozmowę z nieznajomym”.

„Zamiast siedzieć wpatrzonym w ekran telefonu proponuję porozmawiać z sąsiadem. Siadając na ławce będziemy mogli poznać innych mieszkańców Warszawy i zwyczajnie zapytać, jak mija dzień lub dokąd zmierzają. Uśmiechnij się Warszawo!” – napisał w uzasadnieniu projektu autor. Podpisujemy się pod tymi słowami, jednocześnie jednak przypominamy o zachowaniu koniecznego dystansu podczas trwającej epidemii koronawirusa – w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich pamiętajmy o rządowych zaleceniach. Dodajmy jeszcze, że pomysł ławki inspirowany był realizacją w Edynburgu – przed polską kafejką „The Yellow Bench Cafe” stanęła żółta ławka z podobnym napisem.

AŻ 668 NOWYCH ŁAWEK W 2 LATA

Od 2018 r. do kwietnia 2020 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy postawił łącznie 668 nowych ławek, w tym 148 sztuk w ramach realizacji projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Od początku roku 2020 r. ustawiliśmy już 97 ławek na Mokotowie, Ursynowie, Bielanach, Ochocie, Targówku, w Ursusie, Włochach, na Woli i Żoliborzu. Pod koniec kwietnia br. ławki – w wersji z oparciem i podłokietnikiem oraz bez oparcia stanęły m.in. przy ul. Conrada na Bielanach, Placu Zawiszy na Ochocie, al. KEN na Ursynowie, ul. Płockiej na Woli oraz Krasińskiego na Żoliborzu. Były to głównie realizacje projektów do Budżetu Obywatelskiego oraz efekt zorganizowanych przez warszawski Zarząd Zieleni spacerów z udziałem mieszkańców zaangażowanych w działania mające na celu ulepszanie przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy, że model „ławki warszawskiej” został wybrany przez mieszkańców w 2018 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zachęcał do testowania prototypów, następnie zlecił wykonanie modelu, który okazał się optymalny i konsekwentnie stawia ten miejski mebel w całej stolicy, kierując się przy wyborze poszczególnych lokalizacji opiniami warszawiaków i warszawianek.

Szczegóły projektu nr 127 do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 – link tu: 

Żółta ławka w Edynburgu, która zainspirowała autora pomysłu – link tu: 

 

Pokaż inne artykuły