Zakaz stosowania dmuchaw na terenach miejskich

W trosce o czyste powietrze i ochronę przed hałasem Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski wprowadził całkowity zakaz stosowania dmuchaw na miejskich terenach. Od teraz liście i skoszona trawa będą zamiatane, grabione lub zbierane za pomocą urządzeń ssących.

Mniej spalin i wzbijających się pyłów z chodników to element walki ze smogiem. Ponadto zmniejszenie hałasu i spalin korzystnie wpływa na naturalne środowisko – jeże, ptaki czy owady nie są płoszone, a w powietrzu nie unosi się kurz.

Do wprowadzenia zakazu zobowiązane są wszystkie jednostki miejskie – dyrektorzy biur Urzędu m.st. Warszawy, burmistrzowie dzielnic, kierownicy stołecznych jednostek organizacyjnych oraz kierownicy osób prawnych m.st. Warszawy.

Przypomnijmy, że w aglomeracji warszawskiej już od 2018 r. obowiązuje zakaz używania dmuchaw do sprzątania liści z chodników oraz trawników będących w zarządach dróg gmin i województwa na podstawie programów ochrony powietrza Uchwał Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Teraz jednak miasto wprowadziło całkowity zakaz stosowania dmuchaw podczas prac porządkowych na nieruchomościach zarządzanych, jak i gospodarowanych przez Warszawę. Zakaz dotyczy nowo zawieranych umów.

Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy.

Pokaż inne artykuły