„W koronach miasta” – nowy projekt edukacyjny Zarządu Zieleni m. st. Warszawy

Czym jest drzewo? Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, to jednak mieszkańcy Warszawy przyznają, że chcieliby dowiedzieć się więcej o drzewach, ich właściwościach i potrzebach.Właśnie dlatego powstał nowy projekt edukacyjny Zarządu Zieleni m. st. Warszawy – „W koronach miasta”.

W ramach projektu – przy współpracy z Akademią Dzikiej Ochoty – chcemy opowiedzieć Państwu o drzewach i ich szczególnych właściwościach. Przybliżymy problematykę związaną
z drzewami, w tym dotyczącą ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt. Porozmawiamy także o relacji drzewostanu ze środowiskiem i metodach pielęgnacji drzew, w tym o możliwościach ratowania starych lub chorych egzemplarzy. Doradzimy, jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa – nasze dobro wspólne – w zakresie ich prawidłowego rozwoju.

Miejmy na uwadze, że drzewa i tereny zieleni zajmują aż 40% powierzchni Warszawy. Warto także wiedzieć na przykład, że duży klon srebrzysty posiada zdolność schładzania powietrza – w gorące letnie popołudnie może odparować aż 265 litrów wody w ciągu godziny! Przy czym, z każdym gramem wyparowanej wody pobiera on około 580 kalorii ciepła. Stuletni buk stanowi zaś odpowiednik właściwości 6-7 lip i aż 1700 młodych buków. Efekt pracy tak dużego drzewa porównywany jest do efektów działania 4 lub nawet 5 dużych klimatyzatorów pracujących 20 godzin na dobę!

Nowy projekt edukacyjny „W koronach miasta” warszawskiego Zarządu Zieleni rozpocznie się  od spacerów edukacyjnych z udziałem ekspertów – które przygotowaliśmy z myślą o mieszkańcach Warszawy. Pierwszy taki spacer odbył się 17 listopada br. Prof. Jacek Borowski oprowadził nas po łęgach nadwiślańskich, opowiedział, czym są i dlaczego stanowią tak cenny atut dla warszawskiego ekosystemu. Porozmawialiśmy także o programie „Natura 2000”, którym objęte są tereny położone w centrum Warszawy – czyli o nadzwyczajnym w skali Europy rozwiązaniu oraz o tym, jak możemy chronić te tereny i jakie zagrożenia wynikają z obecności gatunków inwazyjnych w tym obszarze.

Już wkrótce zaprezentowane zostaną również krótkie filmy o walorach edukacyjnych – dostarczające niezbędną wiedzę z zakresu drzew, a także ciekawostki z nimi związane. Filmy udostępniane będą przez Zarząd Zieleni na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, a także na ekranach w komunikacji miejskiej czy urzędach dzielnicowych.

Dodatkowo, w ramach tego projektu, powstaną także ciekawe w formie publikacje, przeznaczone zarówno dla dorosłych mieszkańców, jak i dzieci, poszerzające zakres informacji prezentowanych w filmach i przekazywanych w ramach spacerów dendrologicznych.

Do udziału w projekcie edukacyjnym „W koronach miasta” Zarząd Zieleni m. st. Warszawy zaprosił prof. Jacka Borowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Stanisława Łubieńskiego, przyrodnika i pisarza oraz Igora Siedleckiego, biologa i ekologa – edukatorów z Akademii Dzikiej Ochoty.

 

Pokaż inne artykuły