Park kieszonkowy w Wilanowie – wypoczynek wśród zieleni

Skwer przy ul. Glebowej, niedaleko przystanku autobusowego przemienił się w park kieszonkowy. Drewniane siedziska, dodatkowe rośliny w donicach i leżanka zachęcają mieszkańców Wilanowa do wypoczynku wśród zieleni. Aranżacja powstała w ramach budżetu obywatelskiego.

Po konsultacjach z pomysłodawczynią Joanną Kinastowską, Ewa Benkel z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy opracowała autorską koncepcję zagospodarowania i mebli miejskich. Przystępując do jej realizacji wprowadzono drobne zmiany ws. lokalizacji stojaka rowerowego oraz wykończenia elementów.

Nasi ogrodnicy usunęli zarośla i utworzyli swobodne przejście łączące osiedle z przystankiem autobusowym. Drogę wykonali z nawierzchni przepuszczającej wodę – dzięki temu teren nie będzie się nagrzewał w upalne dni. Na środku zamontowali dek i zestaw drewnianych mebli. Siedziska-kubiki rozstawione wśród traw, drewniana, wysoka donica, a także siedzisko z leżanką sprzyjają spontanicznemu wypoczynkowi oraz sąsiedzkim spotkaniom. Dla rowerzystów przewidziano również stojaki.

Kompozycję zdobią nowe nasadzenia, m.in. trzmieliny, ogników i forsycji. W kolejnych sezonach rośliny osiągną swoje docelowe, bujne rozmiary i okryją gąszczem kameralną przestrzeń.

Tworzenie parków kieszonkowych zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy pocket park uznaje się Paley Park w Nowym Jorku. Znaczny poziom urbanizacji, wzrost powierzchni zabudowanych, kosztowały społeczeństwo utratę otwartych terenów zieleni. Obecnie pocket parki są bardzo popularną formą urbanistycznej odpowiedzi na brak przestrzeni pozwalającej na oddech i wytchnienie nie tylko ludziom, ale i miejskiej faunie.

Dzięki parkom kieszonkowym mamy możliwość wprowadzania zieleni w miejscach szczególnie zwartej zabudowy, możemy również lokować je poza centrami miast. Jako przykład wskazujemy nowo powstałą realizację w Wilanowie przy ul. Glebowej i Sytej, gdzie niewielki krajobraz gęstego zadrzewienia został zaadaptowany właśnie do utworzenia parku kieszonkowego.

 

 

 

 

Pokaż inne artykuły