Przyjdź i zobacz, jak Europa zmienia metropolię warszawską

W sobotę, 7 września, zapraszamy na rodzinny Piknik europejski przy Multimedialnym Parku Fontann. Zabawie będą towarzyszyły ciekawostki na temat Unii Europejskiej. W programie konkursy, gry plenerowe oraz pokazy naukowe dla dzieci i dorosłych.

W miasteczku europejskim, na terenie Skweru 1. Dywizji Pancernej WP, stanie blisko 40 namiotów, w których od godziny 10.00, prowadzone będą warsztaty, konkursy i zabawy związane z funduszami europejskimi. Wśród atrakcji m.in.: multimedialna biblioteka, Europejskie Koło Fortuny i tworzenie makiet warszawskich kamienic. W programie również interesujące pokazy naukowe.

Program Zarządu Zieleni m.st. Warszawy powinien przypaść Wam do gustu:

Strefa chillout dla dużych i małych – kącik z przyrodniczymi grami planszowymi, warsztaty plastyczne, duże gry drewniane

Strefa warsztatowa:

10:00 – 12:00 Warsztaty upcyklingu – ze starych T-shirtów stworzymy wiszące kwietniki bez użycia igły i nici
12:00 – 14:00 Warsztaty z robienia hoteli dla pszczół
14:00 – 16:00 Warsztaty „Rozsiej to” – będziemy przesadzać rośliny oczyszczające powietrze
16:00 – 18:00 Warsztaty robienia mini lasów w słoiku

Strefa BlenderBike – BlenderBike to rower z wmontowanym blenderem – siłą mięśni będzie można przygotować sobie koktajl warzywno–owocowy. Warunkiem skorzystania z atrakcji jest udział w warsztatach

O godzinie 12:00 i 16:00 odbędzie się konkurs przyrodniczy „Zielono mi”. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów otrzyma upominek

Uczestnicy mogą również skorzystać z bezpłatnych konsultacji pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa.

Wydarzenie jest doskonałą okazją do zobaczenia, jak na przestrzeni kilku lat rozwinęła się metropolia warszawska, dzięki dotacjom płynącym z Unii. Zabawa potrwa do godziny 18.00. Więcej informacji można znaleźć na stronie oraz FB wydarzenia.

Jak Europa zmieniła Warszawę

Warszawa to przedsiębiorcza, europejska metropolia, z aktywnymi i zaangażowanymi mieszkańcami. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca.

Jesteśmy liderem wśród wszystkich samorządów w Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Warszawa zrealizowała ok. 700 projektów europejskich, o łącznej wartości 32,2 mld zł. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego zmiany są widoczne i korzystają z nich mieszkańcy.

Miliardy z unijnego budżetu to zarówno wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia „Czajka”, Centrum Nauki Kopernik, popularne wśród warszawiaków i turystów bulwary wiślane czy Multimedialny Park Fontann, ale również wiele innych ważnych projektów. Dzięki unijnym funduszom możemy m.in. korzystać z nowoczesnej opieki medycznej w stołecznych szpitalach i odwiedzać zmodernizowane teatry. Dofinansowanie pozyskaliśmy także dla wielu projektów społecznych skierowanych bezpośrednio do mieszkańców – dzieci, osób starszych, bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem.

Metropolia warszawska sprawnie wykorzystuje środki UE

W bieżącym wieloletnim budżecie unijnym przeznaczono specjalną pulę pieniędzy na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które samorządy metropolii warszawskiej chętnie wykorzystują w kształtowaniu tak ważnych dla mieszkańców aspektów życia, jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy. Warszawa i gminy metropolii ściśle współpracują by maksymalnie wykorzystać potencjał i atuty funduszy. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podpisano już umowy na dofinansowanie unijne na kwotę ponad 590 mln zł. Za te pieniądze powstają m.in. drogi rowerowe, parkingi P+R czy miejsca w żłobkach.

Pokaż inne artykuły