Nowe Ławki Warszawskie pojawią się w czterech dzielnicach Warszawy

Wkrótce w Warszawie może pojawić się 160 nowych Ławek Warszawskich. Wspólnie z mieszkańcami, podczas warsztatów i spacerów, wybierzemy lokalizacje w czterech dzielnicach: Targówku, Żoliborzu, Ochocie i Ursusie.

W każdej dzielnicy realizujemy jeden warsztat, podczas którego wspólnie z mieszkańcami przeanalizujemy propozycje lokalizacji ławek, interpelacje radnych oraz wskazania dzielnicowych ogrodników. Następnie ustalimy kilka tras spacerów, podczas których zdecydujemy gdzie, jak i ile ławek możemy postawić. Planowany czas trwania warsztatu to dwie godziny.

KOLEJNOŚĆ WARSZTATÓW:

1. Ursus – 4 września
2. Żoliborz – 5 września
3. Targówek – 10 września
4. Ochota – 18 września

Wszystkie warsztaty odbywają się w godz. 18:00-20:00. Materiału do dyskusji nam nie zabraknie, ponieważ mieszkańcy przesłali dużo zdjęć i opisów. Dużym wsparciem organizacyjnym są również urzędy dzielnic, do których mieszkańcy od 19 do 25 sierpnia mogli zgłaszać propozycji lokalizacji.

Zwracamy uwagę na potrzeby różnych grup mieszkańców

Zdajemy sobie sprawę, że w wielu obszarach stolicy brakuje ławek, dlatego zdecydujemy, gdzie w pierwszej kolejności możemy je postawić.  Chcemy wspólnie z mieszkańcami przeanalizować teren dzielnic i wybrać takie obszary, na których znajdują się często odwiedzane punkty usługowe lub inne ważne dla mieszkańców miejsca, a występuje deficyt ławek.

Nie chcemy wskazywać obszarów odgórnie, tylko z udziałem mieszkańców wybrać miejsca, gdzie ławka jest potrzebna, będzie pozytywnie odebrana, a jej obecność ułatwi korzystanie z przestrzeni publicznej m.in. osobom z ograniczeniami ruchowymi. Istotny dla nas jest aspekt edukacyjny – podczas spotkań z mieszkańcami będziemy poruszać tematy związane z dostępnością, standardami pieszymi oraz sposobami montażu ławek. Będziemy zwracać uwagę na potrzeby różnych grup użytkowników, a także rozmawiać o funkcji ławki, która nie zawsze wiąże się z relaksem i podziwianiem ładnych widoków.

Model Ławki Warszawskiej jest w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami został wybrany w 2018 r. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez przedstawicieli urzędów oraz mieszkańców.

Spacery z mieszkańcami i raporty

Zrealizujemy spacery z zainteresowanymi mieszkańcami. Wydarzenia będą poprzedzone dystrybucją plakatów na analizowanych obszarach. Spacery będą trwały do dwóch godzin. Podczas każdego spaceru na formularzach zaznaczymy postulowane lokalizacje ławek. Ślady naszej pracy zostawimy w terenie w postaci tymczasowych oznaczeń kredą w sprayu. Każde miejsce będzie dokładnie sfotografowane. Na niektórych spacerach będą robione profesjonalne zdjęcia, które potem wykorzystamy do działań informacyjnych.

Opracujemy raporty ze spacerów. Zostaną one opublikowane na stronie internetowej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Raporty będą stanowiły podsumowanie naszej pracy. Zostaną one przekazane wykonawcy, który przeanalizuje wytypowane miejsca m. in. pod kątem własności terenu oraz infrastruktury technicznej i w razie konieczności wprowadzi korekty. Ostatnim punktem naszego działania będzie postawienie ławek w lokalizacjach wskazanych w raportach.

 

 

 

 

 

Pokaż inne artykuły