Park Praski gotowy na zmiany

Modernizacja parkowych alejek, wymiana ławek i nowa karuzela na placu zabaw – to kilka elementów prac w parku Praskim zaplanowanych na najbliższe trzy lata. Po pełnej inwentaryzacji drzew i krzewów warszawscy ogrodnicy rozpoczynają kolejny etap działań.

Wraz z początkiem lipca ogrodnicy z Zarządu Zieleni zakończyli inwentaryzację drzew i krzewów w parku Praskim. Od teraz mieszkańcy mogą sprawdzić „metryczkę” danej rośliny w miejskim serwisie mapowym, w zakładce „Zieleń”. Każde z drzew ma przywieszony arbotag – specjalną tabliczkę z numerem identyfikacyjnym. Na portalu dostępna jest karta rośliny z podstawowymi informacjami o jej stanie zdrowia. Podczas inwentaryzacji eksperci zbadali 2266 drzew, 82 pojedynczych krzewów oraz 189 grup krzewów i 6 grup drzew. Zebrane dane będą pomocne w sprawnym zarządzaniu i pielęgnacji całego drzewostanu zabytkowego parku.

Nowości na placu zabaw

Inwentarz zieleni to tylko wstęp do szerszych prac modernizacyjnych. Do końca września na placu zabaw pojawią się dwa nowe urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnościami. Zarówno karuzela, jak i pokaźnych rozmiarów zestaw zabawowy zostały zaprojektowane tak, by mogli z nich korzystać najmłodsi poruszający się na wózkach inwalidzkich. Realizacja tegorocznego projektu budżetu obywatelskiego będzie sprzyjała wspólnej zabawie oraz integracji. Co najważniejsze dla dzieci – montaż nowych urządzeń nie spowoduje czasowego zamknięcia placu zabaw.

Kolejne etapy prac

W ciągu najbliższych dwóch lat ogrodnicy ze stołecznego Zarządu Zieleni wykonają także kompletną modernizację parkowych alejek, wymienią zniszczone ławki i kosze na śmieci. Dodatkowo, w okolicach rzeźby „Żyrafa” pojawi się fontanna posadzkowa, którą wybrali mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Prace rozpoczną się w 2020 roku, tuż po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń oraz wykonaniu projektu budowlano-wykonawczego.

Cenna natura parku

Park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego jest najstarszym publicznym parkiem Warszawy o powierzchni 18,7 ha. Rosną w nim cenne gatunki drzew, takie jak miłorząb dwuklapowy, jesion pensylwański, kłęk amerykański, sofora chińska oraz niezwykle ważny pod względem historycznym i przyrodniczym okaz – platan klonolistny, który ma ok. 182 lata. W 1990 roku park Praski wraz z przylegającym do niego Ogrodem Zoologicznym zostały wpisane do rejestru zabytków.

 

 

Pokaż inne artykuły