36. edycja konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Rekordowa liczba zgłoszeń

Pół tysiąca kwiatów oraz kilka tysięcy nasion trafiło do chętnych w ramach Rowerowego Rozdania Roślin. Przez cały czerwiec w różnych miejscach Warszawy pojawiał się dostawczy rower, z którego można było zupełnie za darmo zaadoptować kwiaty do ogródka czy na balkon. W kilku lokalizacjach w weekendy wyrosły Punkty Porad Ogrodniczych, gdzie będzie można było nauczyć się wszystkiego o domowej uprawie roślin. To wszystko z okazji 36. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. W tym roku jury konkursowe będzie rozpatrywało rekordową liczbę zgłoszeń, które można było przesyłać do 7 lipca 2019 roku.

Zero waste, ogrodnictwo czy ekologia to najgorętsze trendy sezonu. „Warszawa w kwiatach i zieleni” to najbardziej doświadczone w tych tematach wydarzenie w Polsce. Jego historia sięga czasów przedwojennych, kiedy konkurs zapoczątkował prezydent Stefan Starzyński, a póżniej lat 70., kiedy wydarzenie zostało wskrzeszone. Przez lata „Warszawa w kwiatach i zieleni” ewoluowała, żeby stać się największym i najładniejszym festiwalem w Polsce. Jedno się nie zmieniło – cały czas kluczowy jest konkurs, do którego każdy może zgłosić swój ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno.

12 czerwca ruszyło Rowerowe Rozdanie Roślin. Ważący w sumie ponad 30 kilogramów rower w wersji cargo przemierzał ulice Warszawy. Można go było spotkać na wydarzeniach kulturalnych, podczas lokalnych festynów i pikników. Dzięki niemu kilkaset roślin i kilka tysięcy nasion trafiło za darmo do nowych właścicieli. Tylko po to, żeby jeszcze bardziej zazielenić najbliższe otoczenie.

Od 15 czerwca, w każdy weekend, w Punktach Porad Ogrodniczych odbywały się darmowe warsztaty związane m.in. z uprawą jadalnych kwiatów, hodowlą róż czy warzywami. Poprowadzili je popularni eksperci, np. Sebastian Kulis – autor bloga „Roślinne porady”. Z kolei w jednym z centrów ogrodniczych pojawił się specjalny doradca „Warszawy w kwiatach i zieleni” – Warszawski Ekspert Ogrodniczy – który podpowiadał nie tylko, jak uprawiać rośliny, ale i jak żyć z nimi w symbiozie. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastyczno-ekologicznym.

Konkurs dla wszystkich. Nagrody w trzech kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi

W konkursie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy podejmujące zielone inicjatywy. Ogrody będą nagradzane w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest też Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, który był propagatorem zazielenienia stolicy. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przyzna nagrody w następujących kategoriach: balkon, loggia i okno, ogródek przydomowy, tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej.

Dodatkowo zostanie przyznany tytuł „Mistera Kwiatów” za całościowe ukwiecenie budynku oraz Nagroda Specjalna Warszawska Zarządu Głównego TPW za szczególne zasługi na rzecz krzewienia idei konkursu. Po raz pierwszy zostanie także wręczona Nagroda Za Najbardziej Zieloną Odpowiedź – wystarczy tylko w formularzu konkursowym odpowiedzieć na pytanie o ulubioną roślinę.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, wieloletni organizator „Warszawy w kwiatach i zieleni” to organizacja gromadząca osoby, które – wedle słów profesora Stanisława Lorentza, założyciela i długoletniego prezesa TPW – pragną poznać przeszłość stolicy, zrozumieć proces jej przekształcania w teraźniejszości i zapoznać się z wizją przyszłości. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy tworzone jest przez społecznie aktywnych mieszkańców, którym bliska jest pamięć o mieście i jego rozwój. Swoje oddziały ma prawie w każdej dzielnicy, organizuje wiele wydarzeń, wydaje publikacje, organizuje spotkania i dyskusje.

Współorganizatorami konkursu są: Miasto Stołeczne Warszawa, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Pokaż inne artykuły