Urzeka mnie Wisła – szanuję, nie śmiecę, sprzątam

Wraz z początkiem wakacji Dzielnica Wisła ruszyła z animacją plaż i promocją ekologicznych praktyk. Wiodące hasło kampanii społeczno-edukacyjnej brzmi „Urzeka mnie Wisła”. Rodzinne czytanie bajek, darmowe rejsy, joga o zachodzie słońca i spływy kajakowe to kilka atrakcji sezonu.

– Wisła urzeka warszawianki, warszawiaków oraz odwiedzających stolicę. Bulwary są na mapie głównych atrakcji, a prawy brzeg to bogactwo zieleni i zwierząt. Dzielnica Wisła łączy fanów nadwiślańskiej rekreacji, wydarzeń kulturalnych, plażowiczów, pasjonatów przyrody, rodziców z dziećmi, seniorów oraz sympatyków wodnych wycieczek i zabawy. Zależy nam, by wszyscy traktowali tę przestrzeń jak swoją okolicę, swoją drugą dzielnicę, gdzie wspólnie troszczymy się o czystość i porządek – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Kampania edukacyjna Dzielnicy Wisła to kolejny krok miasta w stronę ekologii – promuje odpowiedzialne zachowanie nad rzeką. Od czwartku do niedzieli, w godzinach wieczornych edukatorzy przypominają o sprzątaniu odpadów, takich jak butelki, niedopałki czy foliowe siatki, a dodatkowo rozdają biodegradowalne worki i eko-gadżety. W tym roku do akcji dołączyły się również nadwiślańskie klubokawiarnie.

Kodeks dobrych praktyk promują przedstawiciele świata kultury i rozrywki. Na pytanie „Dlaczego urzeka Cię Wisła?” odpowiedzą m.in. KAMP!, Holak, Smolasty, Lara Gessler, Solar, Patryk Pniewski, Joanna Moro oraz prof. Jerzy Bralczyk. Dodatkowym ułatwieniem jest uruchomiony chatbot na fanpage’u Dzielnicy Wisła. Użytkownicy Messengera znajdą tam aktualne kalendarium z wydarzeniami różnych kategorii: sport, kultura, rozrywka, ekologia. Bot posiada też funkcję geolokalizacji, na podstawie której pokazuje najbliższe toalety, a już wkrótce również kosze na śmieci.

Warszawscy plażowi

Wolny czas można spędzić plażach w promieniach słońca, a na czterech – Saskiej, Poniatówce, ZOO (Rusałce) i Żoliborz – działają tam miejskie punkty warszawskich plażowych. Mieszkańcy i turyści mogą bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt rekreacyjny i książki. W czerwcu i wrześniu punkty są otwarte od piątku do niedzieli, natomiast w lipcu i w sierpniu codziennie, w godz. 10.00-18.00.

– Warszawiacy i warszawianki będą mogli skorzystać z bogatej oferty zarówno na wodzie jak i na brzegach. Rodzinne czytanie bajek, treningi pod chmurką, cykl wystaw i seminariów czy wycieczki po rzece to tylko kilka zaplanowanych przez nas atrakcji. Przestrzeń, jak co roku, animują też współpracujące organizacje pozarządowe oraz nadrzeczne lokale. Życie kulturalne płynie nad Wisłą, Dzielnicą Wisłą – mówi Kamil Dąbrowa, wicedyrektor Biura Marketingu Miasta.

Na plażach organizowane będą m.in. treningi agility dla psów, Tai Chi oraz joga. W ostatni weekend czerwca startują też bezpłatne spływy kajakowe z plaży Romantyczna na plażę Poniatówka. Przez cały sezon w ofercie rekreacyjnej Dzielnicy Wisła są darmowe rejsy edukacyjne realizowane przez Fundację Rok Rzeki Wisły, Warsaw Rolling Club i Aquatica. Dodatkowo fani aktywności pod chmurką mogą wziąć udział w treningach biegowych, niedzielnych zajęciach gimnastycznych i nordic walking. Od połowy czerwca na bulwarze gen. Pattona odbywa się pierwszy z trzech cyklów spotkań i wystaw „Wisła łączy pokolenia”. Szczegółowy plan animacji dostępny tutaj.

Obywatelska Czysta Wisła

W ramach siedmiu projektów z budżetu obywatelskiego trwa akcja „Czysta Wisła” obejmująca Bielany, Praga Południe i Północ, Śródmieście, Wawer i Żoliborz. Głównym komunikatem inicjatywy jest pięć zasad zachowania nad Wisłą: Samo się nie wyrzuci!; Zwierzaki to Ty szanuj; Przyroda – rzecz święta; Ogień tylko w miejscach dozwolonych i Alkohol tylko w rozsądnych dawkach.

W ramach przedsięwzięcia będzie organizowany szereg akcji promocyjnych pod wspólnym hasłem „Przybiją piątkę nad Wisłą!”, m.in. bezpłatne rejsy edukacyjne po Wiśle, pikniki na plażach, spotkania z influencerami. Szczegóły dostępne na fanpage’u Czysta Wisła.

Nadwiślański porządek

– Zapewniliśmy wzdłuż rzeki pojemniki na odpady i zwiększyliśmy częstotliwość ich odbioru. Służba brzegowa nie tylko opróżnia kosze, ale również czyści piasek na miejskich plażach oraz myje ławki – mówi Renata Kuryłowicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Zarządzania Zielenią Miejską.

Tylko na bulwarach wiślanych stanęło 255 koszy i 200 beczek, a w piątki, soboty i niedziele są opróżniane kilka razy w ciągu dnia. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków od marca nadwiślańskie tereny patrolują dodatkowe oddziały straży miejskiej. Dodatkowo policja rzeczna kontroluje wodę i reaguje na zagrożenia. Trwają też prace nad mocniejszym oświetleniem odcinka od Płyty Desantu do mostu Poniatowskiego i dodatkowym monitoringiem lewego brzegu rzeki.

Pokaż inne artykuły