Poznaj warszawskie parki i #ichmiasto

 Przyrodniczy cykl ICH MIASTO realizowany przez Akademię Dzikiej Ochoty we współpracy z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy wystartował z przytupem 18 czerwca 2019 r. To pierwszy tak duży projekt promujący przyrodę warszawskich parków. Przed nami 30 spacerów, w tym wycieczki rowerowe, poranne słuchanie ptaków, konkurs i wystawa fotograficzna. Cykl ICH MIASTO potrwa do 22 września 2019 r.

Na inauguracyjny spacer Wielkie Otwarcie, czyli trzy opowieści o przyrodzie przybyło niemal sto osób zainteresowanych wspólnym poznawaniem warszawskiej przyrody. Wszyscy przeszli bardziej i mniej dzikie zakątki Parku Pole Mokotowskie. O miejskiej przyrodzie, kwestii bioróżnorodności, czy o tym, jak ważne są łąki kwietne opowiadali zgromadzonym Stanisław Łubieński – pisarz, przyrodnik i rowerzysta; Igor Siedlecki – biolog, ekolog i pasjonat mrówek oraz Hania Michoń – edukatorka, pasjonatka chwastów i leśniczka.

Kolejne spacery wystartują już 25 czerwca. Z edukatorkami i edukatorami Akademii Dzikiej Ochoty będziemy mogli spotykać się niemal codziennie przez najbliższe 4 miesiące w różnych warszawskich parkach. Udział w spacerach jest bezpłatny, a na cykl Rowerem nad Wisłę sprzęt dostarczy Zarząd Zieleni. Nie trzeba zatem martwić się o brak roweru, ani o dojazd, bo wszystkie warsztaty będą odbywać się w dobrze skomunikowanych miejskich parkach. Najłatwiej na spacery z cyklu ICH MIASTO dostaniemy się autobusami i tramwajami. Większość miejsc zbiórek to właśnie przystanki komunikacji publicznej. Tym bardziej zachęcamy do korzystania z miejskiego transportu!

Na wszystkie spacery obowiązują zapisy, które odbywają się poprzez stronę evenea.pl. Szukajcie nas wpisując Akademia Dzikiej Ochoty lub ICH MIASTO w wyszukiwarce strony.

Spotkania o przyrodniczych galaktykach miasta z cyklu ICH MIASTO podzieliliśmy na pięć grup:

• Rowerem nad Wisłę – wycieczki rowerowe brzegiem Wisły, najcenniejszego skarbu warszawskiej przyrody, czyli trochę ruchu i zanurzenie w zieloności nadrzecznych łęgów. W ramach tego cyklu zrealizujemy 4 wycieczki na różnych odcinkach rzeki z wypadami do pobliskich parków. Cykl dla osób w wieku 12+, dzieci muszą być pod opieką dorosłych.

• Dzikie Życie – spróbujmy spojrzeć na miasto oczami żyjących tu organizmów. Czym są ulice, jeśli nie wąwozami wśród skał budynków? Place to jakby pustynne równiny, pocięte skwerami – życiodajnymi oazami. Opowieść o naszych sąsiadach: roślinach, grzybach, zwierzętach, a także organizmach żyjących w wodzie i glebie, dla których Warszawa jest domem. Cykl 8 rodzinnych spacerów

• Warszawskie skowronki – zielona psychoterapia i recepta na udany dzień. Gwarantujemy, że poranny kontakt z przyrodą działa lepiej na nasze zdrowie niż wszystkie suplementy diety. Ranek to także czas niespodziewanych spotkań ze zwierzętami. Cztery spacery po dobrze skomunikowanych parkach, w różnych częściach miasta

• Poznaj Park – to cykl nie tylko przyrodniczy. Opowiemy też o historii parków, założeniach urbanistycznych i jak parki zmieniały się na przestrzeni lat. Przekonaj się, że natura to nie tylko dalekie puszcze i bezludzia, fascynujący, dziki świat, o którym nie miałeś pojęcia jest tuż obok, parę kroków od domu. W koronie jednego, starego drzewa żyją tysiące organizmów. Przyroda jest wszędzie, my nauczymy cię ją dostrzegać i podziwiać. 10 rodzinnych spacerów w 10 parkach

• Człowiek i przyroda, czyli miasto jako miejsce spotkania natury i cywilizacji – jakie organizmy nauczyły się tu żyć i dlaczego „betonowa pustynia” może być dla nich prawdziwym azylem. Opowiemy w jaki sposób zasiedlają nowe tereny i jakie cechy umożliwiają im taką kolonizację. Cykl 4 spacerów dla osób w wieku 16+

Finałem cyklu ICH MIASTO będzie wystawa fotograficzna na ogrodzeniu parku Dreszera. Pojawią się tam zwycięskie prace letniego konkursu, w ramach którego miłośnicy przyrody będą publikować zdjęcia w mediach społecznościowych fotografię z oznaczeniem #ichmiasto.

Kontakt: spacery@dzikaochota.pl
Strona: https://www.facebook.com/akademiadzikiejochoty/
Zapisy: https://evenea.pl/imprezy/w/m/k/c/ich-miasto.html

Projekt ICH MIASTO jest realizowany we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.

 

 

 

 

Pokaż inne artykuły