Z pomocą dzieci zazieleniliśmy rondo Sedlaczka

To już czwarty rok, w którym rondo Stanisława Sedlaczka (u zbiegu ul. Rozbrat i Myśliwieckiej) zostało wzbogacone o wyjątkową kompozycję kwiatową w barwach klubu z ulicy Łazienkowskiej. Na dwóch trójkątnych kwietnikach posadzonych zostało blisko sześć tysięcy kwiatów.

Podobnie jak rok i dwa lata temu, kwietniki przy rondzie Stanisława Sedlaczka cieszą oko legijnymi barwami. Na skrzyżowaniu pojawiły się białe i czerwone begonie oraz krąglatki – ozdobne rośliny o zielonych liściach, które zostały dobrane pod względem wymagań i pokroju od 20 do 30 cm wysokości, tworząc powierzchnię 145 m2 zwartego dywanu kwiatowego. Rośliny cenione są za asymetryczne liście i soczyste barwy kwiatów.

We wspólnym sadzeniu, w środowe popołudnie, udział wzięły Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii oraz pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. W sadzeniu pomagały również dzieci z Ogniska Muranów, działającego w ramach Centrum Wspierania Rodzin Warszawa Rodzinna, a także zawodnicy Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa wraz z trenerami.

Kwietnik w barwach Legii Warszawa, po raz pierwszy został założony w 2016 r. z okazji obchodów 100-lecia klubu. Inicjatywa ta jest wynikiem współpracy m.st. Warszawy i Fundacji Legii.

Warszawa w kwiatach

Na stołecznych kwietnikach oraz w 24 parkach będących pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy na lato posadzonych zostało 330 tys. kwiatów, ziół i ozdobnych traw. W aranżacje wkomponowane są również zioła tj. macierzanki, szałwie lekarska i purpurowa, oregano, szczypiorek, kocanka włoska, mięty cytrynowa i pieprzowa, tymianek wiszący, jeżówka purpurowa, lawenda wąskolistna aksamitka o łącznej ilości 3 tys. szt.

Rok 2019 jest dla ukwieceń Warszawy wyjątkowy pod względem kolorów kwiatów. Wiele ukwieceń wiosennych zostało skomponowanych w kolorach flag Unii Europejskiej, co ma na celu upamiętnienie 15. rocznicy wejścia Polski do UE. Na upamiętnienie 100. rocznicy Powstania Warszawskiego powstanie instalacja z 3850 szt. letnich roślin kwietnych na skarpie przy pomniku Nike.

W tym roku kontynuujemy obsadzenia Aorty przy Pałacu Kultury i Nauki, gdzie w kolorze czerwonym zostanie posadzonych ok 21 tys. szt. kwiatów. Na rabatach i w wazach kwitną m.in. begonie, aksamitki, pelargonie i surfinie szałwie, dalie, gaury, werbeny niecierpki, kleome, rozplenice, irezynę, starce popielate, wilczomlecze czubatki, bataty, krąglatki, kocanki, komarzyce, zielistki, pachnotki czy santoliny. Koszt letniego ukwiecenia to 2,59 mln zł.

Następna zmiana aranżacji nastąpi w październiku, kiedy na kwietniki wkroczą chryzantemy, wrzosy i kapusta ozdobna. Od wiosny do jesieni stolicę ozdobi ponad pół miliona kwiatów.

Pokaż inne artykuły